AC dla starszego samochodu - czy to się opłaca?

Przyjęło się, że ubezpieczenie AC jest wykupowane przez właścicieli stosunkowo nowych i wartościowych samochodów. Co jednak w przypadku, gdy kierowca starszego pojazdu zechce ubezpieczyć swoje auto na wypadek kradzieży lub uszkodzenia? W tym tekście opowiemy Ci, dlaczego nie jest prosto znaleźć AC dla starszych wozów i na co zwrócić uwagę przy wybieraniu takiej polisy.

 Dlaczego firmy nie chcą ubezpieczać starszych samochodów?

Jak zapewne wiesz, ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe i to tylko od Ciebie zależy, czy zdecydujesz się na tego typu ochronę. Zazwyczaj taką polisą obejmowane są nowe samochody, ale nietrudno tez znaleźć kierowców z autami, które mają ponad 10 lat, chcących podpisać umowę AC. Niestety większość towarzystw ubezpieczeniowych nie chce sprzedawać tego typu polis ze względu na to, że wartość samochodu jest niska, a ewentualne koszty naprawy oraz rekompensat byłyby nieproporcjonalnie duże. Logicznie rzecz biorąc, podjęcie takiego ryzyka, nie opłaca się nikomu. Można jednak znaleźć na rynku towarzystwa ubezpieczeniowe, które oferują polisy AC dla starszych aut. Musisz tylko dobrze poszukać.

 Na co zwrócić uwagę przy wyborze AC dla starszego samochodu?

AC w przeciwieństwie do OC ma w każdym towarzystwie inny zakres. Wynika to właśnie z dobrowolności zawierania takich umów. Podczas analizowani ofert zastanów się, jakiej ochrony najbardziej potrzebujesz, a z jakiej możesz zrezygnować. Jeśli model Twojego samochodu jest popularny i łatwo znaleźć do niego części to znak, że ubezpieczenie od szkód częściowych nie będzie Ci potrzebne. Odradzamy jednak rezygnację z odszkodowania od szkody całkowitej i kradzieży. Czymś, nad czym możesz również pomyśleć, jest ochrona przed żywiołami. Jeśli masz garaż, ten rodzaj ochrony okazuje się zbędny. Bardzo ważną rzeczą przy podpisywaniu umowy AC na starszy samochód jest sprawdzenie jaką metodę naprawy oferuje ubezpieczyciel. Kosztorysowa sprawi, że nie będziesz mógł zamienić jej na metodę warsztatową i musisz liczyć się z tańszymi i bardzo często nieoryginalnymi częściami.

Czy udział własny jest wymagany?

Firmy ubezpieczeniowe przychylnym okiem patrzą na kierowców, którzy podczas ubezpieczania starszego auta zgadzają się na zastosowanie wkładu własnego. Może to być określony procent lub konkretna kwota. Taki wkład obowiązuje w każdej sytuacji przewidzianej przez zapisy w umowie. Otrzymujesz wtedy tylko np. 80%, a resztę musisz pokryć z własnej kieszeni. Zgoda na taką formę rozliczenia znacznie zwiększy Twoje szanse na uzyskanie stosunkowo korzystnej oferty AC. Więcej informacji na temat ubezpieczeń przeczytasz na stronie ubezpieczenie24.org. Przygotowaliśmy tam dużą dawkę wiedzy, która pomoże Ci w wyborze najlepszej oferty i tanim ubezpieczeniu pojazdu.

Podsumowanie

Ubezpieczenie starszego samochodu nie jest proste ze względu na zbyt duże ryzyko, które ponosi firma oferująca polisy. Istnieje jednak możliwość zwiększenia szans na korzystną umowę poprzez zgodę na wkład własny. Jeśli jesteś emocjonalnie związany ze swoim samochodem, możesz rozważyć tego typu możliwość.