Co zabrać na zagraniczne wakacje? Karta EKUZ czy ubezpieczenie turystyczne?

Wybierając się na wakacje, nikt nie planuje ulegać wypadkowy. Z reguły myślimy pozytywnie, szczególnie jeśli dotychczas nie mieliśmy poważniejszych problemów ze zdrowiem. W takich sytuacjach zakładamy, że i tym razem na pewno nic nam się nie zdarzy. Jeśli na dodatek wybieramy się do kraju Unii Europejskiej, często rezygnujemy z ubezpieczenia, zakładając, że wystarczy nam EKUZ.

Co to jest EKUZ i kiedy możemy z niego skorzystać?

EKUZ (więcej informacji na stronie https://ekuz.com.pl/) to dokument pozwalający na bezgotówkowe korzystanie z pomocy medycznej obywatelom krajów Unii Europejskiej podczas ich pobytu w innych krajach Unii Europejskiej bądź krajach należących do EFTA. W skład tych drugich wchodzą Liechtenstein, Norwegia, Szwajcaria i Islandia. Nie zawsze jednak istnieje możliwość skorzystania z pełnej refundacji. Każdy z krajów Unii Europejskiej ma inne warunki obsługi zarówno swoich obywateli, jak i obcokrajowców. W niektórych przypadkach możemy zostać poproszeni o pokrycie części kosztów udzielonej pomocy na miejscu w gotówce. Taka sytuacja ma miejsce na przykład w Grecji, gdzie konieczna jest zapłata 25% kosztów wizyty lekarskiej.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że w ramach EKUZ możemy skorzystać jedynie z usług państwowych szpitali. Nie zawsze najbliższa placówka medyczna będzie honorować EKUZ. Jeśli uraz jest niewielki, wystarczy pojechać gdzie indziej, ale jeśli nasz stan zdrowia jest poważny, może nie być takiej możliwości. Warto więc zadbać o ubezpieczenie, tym bardziej, że wyrobienie EKUZ jest darmowe. Jeśli potrzebna Ci karta EKUZ np. w Gdyni - sprawdź adres najbliższego oddziału NFZ.

Ubezpieczenie turystyczne – kiedy musimy je mieć?

O ubezpieczeniu turystycznym bezwzględnie należy pamiętać kiedy wybieramy się na wycieczkę poza kraje Unii Europejskiej i EFTA. W tym przypadku nie ma możliwości bezpłatnego skorzystania z pomocy medycznej. Wykupując ubezpieczenie turystyczne, warto zwrócić uwagę na koszty leczenia i zakres usług, których koszty pokrywa ubezpieczyciel. Jeśli wybieramy się do odległego kraju, bardzo ważny jest transport medyczny zawarty w ubezpieczeniu. Zwykle to on generuje najwyższe koszty.

Jak już wyżej zaznaczono EKUZ działa jedynie w państwowych placówkach. Jeśli wybieramy się do biedniejszych krajów, nie powinniśmy oszczędzać na ubezpieczeniu. Dobra jakość opieki medycznej to podstawa i może rzutować na nasze późniejsze zdrowie.

Wybierając się na wyjazd związany z uprawianiem sportów wysokiego ryzyka, takich jak narciarstwo czy kitesurfing, również nie można zapomnieć o ubezpieczeniu. Koszty ratownictwa medycznego bywają bardzo wysokie, a bardzo rzadko poza Polską są one refundowane. Koszt ubezpieczenia to zwykle kilkadziesiąt złotych. Ewentualne koszty ratownictwa to często kwoty sięgające kilkudziesięciu tysięcy euro. Kalkulacja jest bardzo prosta.