Praca na recepcji - jakie obowiązki i gdzie szukać pracy?

Praca recepcjonisty jest niezbędna w hotelach, ośrodkach wypoczynkowych i biurach. Wymaga ona konkretnych predyspozycji i umiejętności interpersonalnych niezbędnych do pracy z ludźmi. Gdzie można znaleźć pracę, jakie są wymagania i obowiązki? Ile zarabia osoba na stanowisku recepcjonisty? Tego dowiesz się w tym artykule.

Miejsca pracy i obowiązki recepcjonisty

Najbardziej popularnym miejscem pracy recepcjonistów są hotele i hostele, ich lokalizacje są bardzo zróżnicowane. Obiekty, gdzie wymagana jest obecność recepcjonisty, znajdują się zarówno w dużych miastach, jak i małych miejscowościach turystycznych na krańcach kraju. Do głównych zadań recepcjonisty w tym przypadku należy meldowanie gości, przyjmowanie rezerwacji oraz obsługa portali rezerwacyjnych.

Mniej popularnym, jednak nadal bardzo chętnie wybieranym miejscem pracy recepcjonisty są biura. Może być to praca w wielkim biurowcu, gdzie znajduje się kilkanaście przedsiębiorstw lub bezpośrednio w danej firmie, np. agencji nieruchomości. Do podstawowych obowiązków należy odbieranie telefonów, wydawanie kluczy oraz udzielanie informacji klientom i gościom.

Innymi miejscami pracy na recepcjonistów są: siłownie, gabinety lekarskie, przychodnie oraz salony kosmetyczne.

Jakie są wymagania na stanowisko recepcjonisty?

Istnieje wiele pożądanych cech na tym stanowisku, ale są również takie, które różnią się od charakteru miejsca pracy. Najczęściej wymagane cechy recepcjonistów to otwartość, pozytywne nastawienie i odporność na stres. Równie ważne są umiejętności praktyczne, jak znajomość obsługi komputera i doskonała organizacja pracy.

W zależności od miejsca pracy wymaga się również znajomości języka obcego, bardzo często nawet dwóch. W najbardziej prestiżowych hotelach wymagana jest znajomość kultury obcych krajów, z kolei w recepcjach gabinetów lekarskich ważne będzie zachowanie powagi i duża empatia.

Awans i zarobki

Jak podaje portal Pracuj.pl przeciętne zarobki na stanowisku recepcjonista to 3300 zł brutto. Uzyskanie lepiej płatnego i bardziej prestiżowego stanowiska najczęściej możliwe jest hotelach i ośrodkach wypoczynkowych. Możliwość rozwoju i liczba miejsc pracy w takich placówkach jest znacznie większa niż przychodniach czy salonach piękności. Znajomość kilku języków obcych, umiejętność obsługi mediów społecznościowych i wysoka kultura osobista to szansa, by w przyszłości objąć posadę w obszarze marketingu lub jako kierownik obiektu.

 

 

Powyższy artykuł nie stanowi materiału redakcyjnego. Jest to publikacja na zlecenie.