Czym różnią się lornetki termowizyjne od noktowizyjnych?

Materiał zewnętrzny: Współcześnie myśliwi mają ogromny luksus podczas wykonywania swojej pracy, ponieważ dostępnych jest wiele możliwości, które ułatwiają obserwację dzikiej zwierzyny oraz polowanie - nawet w najtrudniejszych warunkach w terenie. Bogaty wybór sprzętu pozwala na swobodne dopasowanie go do indywidualnych potrzeb. Pośród oferowanych opcji znajduje się m.in. lornetka termowizyjna oraz noktowizyjna. Warto wiedzieć, na czym polega ich działanie, czym się one różnią i jak wybrać odpowiedni dla siebie wariant, który zagwarantuje zadowolenie w każdej sytuacji.

Noktowizja a termowizja - czym one są?

Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowych terminów dotyczących zastosowanych technologii. Pierwszym z nich jest sama termowizja, czyli technologia wykorzystywana w naprawdę wielu zróżnicowanych obszarach - nie tylko myślistwie, ale również militariach czy budownictwie. Umożliwia ona łatwą, efektywną oraz wygodną obserwację otoczenia nawet w warunkach nocnych bądź trudnych dla oka. Dzieje się to choćby podczas opadów deszczu bądź śniegu czy intensywnej mgły, gdy nie jesteśmy w stanie dostrzec interesującego nas celu - z mniejszej lub dalszej odległości. Nie da się ukryć, że polowanie z zastosowaniem takiej właśnie technologii jest przyjemniejsze oraz gwarantuje skuteczność. Zwierzyna emitująca ciepło, będzie szybko wyłapana przez czule sensory. Warto zastanowić się nad inwestycją w taki sprzęt - niezależnie, czy jest się amatorem, czy profesjonalistą. Najlepsza lornetka termowizyjna umili każde polowanie.

 

Innym rozwiązaniem jest noktowizja, która, choć kiedyś była technologią, po którą sięgali wyłącznie wojskowi, to dziś zdobywa uznanie i zastosowanie również w pozostałych obszarach - w tym także myślistwie. Urządzenie w postaci lornetki noktowizyjnej wykorzystuje się w pomieszczeniach zamkniętych i otwartym terenie, co czyni to rozwiązanie bardzo praktycznym. Umożliwia wyraźną obserwację - jednak tylko w półmroku, który uzyskuje się np. przy świetle gwiazd bądź księżyca, które są w pełni wystarczające.

Lornetka termowizyjna a noktowizyjna - poznaj różnice

Myśliwi dość często zastanawiają się nad tym, co będzie dla nich lepszym rozwiązaniem - termowizja czy noktowizja. Nie da się ukryć, że lornetka termowizyjna daje gwarancję wyraźnego i rzeczywiście zadowalającego obrazu niezależnie od tego, jakie panują warunki pogodowe. Dlatego można śmiało po nią sięgać nocą, a przy tym w deszczu czy mgle. Noktowizja nieco zawęża pole działania, ponieważ można ją stosować wyłącznie tam, gdzie panuje półmrok. Stąd, jeśli zależy Ci na funkcjonalności, postaw na skuteczność, którą zapewni termowizja.

 

 

 

Powyższy artykuł nie stanowi materiału redakcyjnego. Jest to publikacja na zlecenie.