Automatyzacja w rolnictwie - co warto wiedzieć?

Rolnictwo i związana z nim produkcja żywności są jednymi z najważniejszych branż, od których zależy byt miliardów ludzi. Przez tysiące lat uprawialiśmy rośliny tradycyjnymi metodami, wykorzystując siłę własnych mięśni i oswojone zwierzęta. Problemami wciąż pozostawały jednak niskie plony i czasochłonność polowych prac. W dobie mechanizacji i automatyzacji rolnicy mogą znacząco maksymalizować swoje przychody oraz zmniejszyć ryzyko strat. Co warto wiedzieć o automatyzacji w rolnictwie? Oto zbiór ciekawych faktów.

Jakie procesy obejmuje automatyzacja w rolnictwie?

Obecnie trudno byłoby sobie wyobrazić współczesne rolnictwo bez nowych technologii i rozwiązań w zakresie automatyzacji procesów. O jakich procesach mowa? Chodzi zarówno o przygotowanie gruntu pod siew, jak i o udój zwierząt czy planowanie prac polowych (zbiorów, oprysków). Za pomocą inteligentnych czujników, zintegrowanych z aplikacją na smartfonie, można ustalić pH, wilgotność i temperaturę gleby oraz sprawdzić nasłonecznienie. Zdalnie sterowane drony są w stanie wykonać oprysk pól. Powstają też pierwsze, autonomiczne maszyny i ciągniki, ułatwiające pracę rolnikom.

Nowoczesne rolnictwo, ukierunkowane na innowacje i wykorzystanie danych cyfrowych w gospodarstwach, przedstawiciele branży określają mianem: Rolnictwa 4.0. Koncepcja ta mówi m.in. o wykorzystaniu danych cyfrowych do kompleksowego zarządzania gospodarstwem.

Branża rolnicza potrzebuje specjalistów

Szybki rozwój rolnictwa w koncepcji 4.0 możliwy jest wyłącznie dzięki pracy zespołów specjalistów. Są to m.in. inżynierowie automatycy, a także programiści (frontend i backend developerzy, productownerzy), technicy robotyki, elektrotechnicy. W sektorze IT stale rośnie też zapotrzebowanie na UX Designerów i testerów mobilnych aplikacji, projektowanych z myślą o rolnikach, hodowcach bydła i plantatorach.

Praca IT Lublin - zacznij karierę w branży IT!

Tworzenie inteligentnej aparatury pomiarowej i systemów, umożliwiających szybką obróbkę danych, wymaga też wsparcia specjalistów ds. rozwiązań typu cloud. Nad bezpieczeństwem danych czuwają zaś specjaliści i architekci ds. bezpieczeństwa IT. Gotowe produkty w postaci aplikacji dla rolnictwa prezentują zaś wyspecjalizowani handlowcy i specjaliści ds. e-commerce.

Co daje automatyzacja rolnictwa?

Zarówno mali, jak i wielcy plantatorzy coraz chętniej wybierają inteligentne systemy, by zaoszczędzić swój czas i pieniądze. W koncepcji Rolnictwa 4.0 rolnicy zyskują większą kontrolę nad swoim biznesem. Dzięki specjalistycznym aplikacjom i zdalnej aparaturze pomiarowej są oni w stanie efektywnie monitorować warunki, panujące na polu i w obiektach gospodarczych. Nie trzeba już osobiście przemierzać hektarów pól, by sprawdzić, czy można już rozpocząć siewy lub zbiory. Analitykę parametrów gleby i powietrza umożliwiają bowiem aplikacje mobilne, połączone z inteligentną aparaturą pomiarową.

Odwiedź targi https://jobicon.pracuj.pl/: dowiedz się więcej kogo potrzeba do pracy w rolnictwie 4.0!

Bez wątpienia dzięki automatyzacji w rolnictwie powstają nowe miejsca pracy dla kadry inżynierskiej i specjalistów IT. Sami rolnicy mogą zaś zmniejszyć wydatki, związane z zatrudnieniem pracowników fizycznych - część prac wykonują bowiem inteligentne urządzenia i systemy dozorujące.

Podsumowanie

Automatyzacja w rolnictwie stała się faktem. Coraz więcej rolników wykorzystuje inteligentne systemy i urządzenia, by usprawnić proces zarządzania biznesem. Postępująca automatyzacja (i związana z nią koncepcja rolnictwa 4.0) stwarza również perspektywę powstania nowych miejsc pracy dla twórców aplikacji mobilnych, systemów monitorujących i rozwiązań chmurowych.

Chcesz sprawdzić ile wyniesie Twoje wynagrodzenie netto? Skorzystaj z kalkulatora brutto-netto.

 

Powyższy artykuł nie stanowi materiału redakcyjnego. Jest to publikacja na zlecenie.