Miękkie hybrydy – to nie problem. Jak przebiega naprawa generatorów Audi 48V
Myśl inżynierska konstruktorów motoryzacyjnych nigdy nie stoi w miejscu – i to wspaniale. Niestety, spiesząc się z wdrożeniem postępowych pomysłów do produkcji, producenci samochodów nie zawsze zapewniają nowościom odpowiednią jakość. Zdarza się to nawet u renomowanych marek. Przykładem są usterki rozruszników-generatorów 48V "miękkich" hybryd Audi. Problemy z nimi długo uważano za nierozwiązywalne, ale dziś ich naprawą skutecznie zajmuje się firma STS.Parts.
Zasada "miękkiej" hybrydy i jej realizacja w Audi
MHEV (Mild Hybrid Electric Vehicle) nie jest pojazdem hybrydowym w klasycznym znaczeniu tego pojęcia. Miękkie hybrydy w ogóle nie mogą poruszać się wyłącznie na napędzie elektrycznym. Powodem jest brak w MHEV głównego atrybutu samochodu elektrycznego – silnika elektrycznego napędowego. W istocie technologia ta jest dalszym rozwojem systemu "start-stop", różni się od niego tylko obecnością niewielkiego akumulatora wysokonapięciowego (w Audi – tylko 9,5 Ah) i powiększonego rozrusznika-generatora, często wyposażonego w chłodzenie wodne.
Akumulator i generator są połączone ze sobą siecią wysokonapięciową 48V, do której czasami podłączone są również inne mocne odbiorniki – turbina i przetwornica napięcia. Pozostałe urządzenia działają w sieci 12V. Włącznie z głównym rozrusznikiem do uruchomienia silnika spalinowego, który można nazwać "zimnym", ponieważ działa tylko wtedy, gdy temperatura oleju jest niska (poniżej 45°). Jeśli silnik benzynowy lub diesel jest rozgrzany, uruchamia go rozrusznik-generator.
Istnieją dwie główne konstrukcje tych urządzeń:
- ISG (integrated starter generator), zintegrowany rozrusznik-generator
- BSG (belt starter generator), pasowy.
W pierwszym przypadku urządzenie jest montowane zamiast koła zamachowego. Chociaż zapewnia to większy moment obrotowy i moc, faktycznie trzeba budować nowy silnik. Przy podłączeniu pasowym można wykorzystać już istniejące silniki, zarówno benzynowe, jak i diesla. Technologia "miękkiej" hybrydy zapewnia dodatkową oszczędność paliwa do 10-15% i redukcję emisji do atmosfery. Pierwszy schemat wykorzystuje Mercedes-Benz (na przykład w modelu S400-BlueHybrid), drugi - Audi i inni producenci, w tym marki koncernu Stellantis.
Chociaż w większości pojazdów MHEV wykorzystywane są podobne urządzenia opracowane przez firmę Continental, w różnych samochodach działają one różnie. Niestety, najwięcej skarg dotyczących usterek było kierowanych pod adresem samochodów Audi. Media nazwały nawet problem "katastrofą miękkohybrydową", a sama marka wielokrotnie przeprowadzała akcje przywoławcze. Podczas nich producent wymieniał wadliwe zespoły na udoskonalone.
Jako przyczynę przedstawiciele marki wskazywali przy tym przedostawanie się wilgoci do środka. Ale w rzeczywistości stało się coś innego. W Audi nie uwzględniono stosunku parametrów obudowy rozrusznika-generatora i małej pojemności akumulatora wysokonapięciowego. W rezultacie przeładowanie prowadziło do przegrzania tranzystorów i awarii płyty mocy. W samochodach innych marek, gdzie wykorzystywano analogiczne urządzenia, podobnych problemów praktycznie nie obserwowano.
Metody rozwiązania problemu. Naprawa samochodów elektrycznych i hybrydowych
Rozrusznik-generator to wyrób zaawansowany technologicznie, bardzo skomplikowany w naprawie. Dlatego podczas akcji przywoławczych swoich samochodów Audi najczęściej wymieniało je na nowe, bezpłatnie w ramach zobowiązań gwarancyjnych. Jednak dla tych właścicieli, którzy nie zostali objęci akcją, wymiana za pieniądze może poważnie uderzyć w budżet. Niemniej, dziś istnieje możliwość, zwracając się do firmy STS.Parts, jakościowo naprawić rozrusznik 48V, a także przeprowadzić każdą inną naprawę samochodu hybrydowego lub elektrycznego.
Trzeba od razu przestrzec przed próbami niekwalifikowanej naprawy rozrusznika-generatora. Najprawdopodobniej zakończy się ona niepowodzeniem. Przyczyną tego może być zarówno złożoność elektronicznego wyposażenia urządzenia, jak i towarzyszące aspekty. W większości przypadków awaria generatora prowadzi do całkowitego rozładowania akumulatora 48V. Specyfika eksploatacji tego zespołu polega na tym, że przy krytycznym poziomie naładowania automatycznie się blokuje. Wyprowadzić z tego stanu można go tylko za pomocą fabrycznego oprogramowania ODIS. Czyli nawet zainstalowanie nowego, sprawnego rozrusznika-generatora jeszcze nie będzie gwarancją sprawności samochodu.
Krótko opowiemy, jak przebiega naprawa rozruszników-generatorów 48V https://sts.parts/pl/services/repair-alternators-audi-48v w firmie STS.Parts. Ponieważ Audi rozwiązało problem poprzez przeprogramowanie oprogramowania do bezpiecznych dla akumulatora parametrów, poszliśmy tą samą drogą i usuwamy fabryczne niedoróbki, "choroby wieku dziecięcego", dopuszczone w pierwszych wersjach rozrusznika-generatora. Autorskie oprogramowanie naszego własnego centrum badań i rozwoju, które wgrywamy, zmniejsza prąd wydawany przez generator, co zapewnia jego bezproblemowe dalsze działanie.
Wszystkie agregaty przechodzą obowiązkową profesjonalną diagnostykę na sprzęcie MSG Equipment – naszej własnej marki. Na naprawione rozruszniki-generatory, inne zespoły i pracę udzielamy gwarancji - minimum 6 miesięcy plus jedna bezpłatna naprawa.
Zakup agregatów i części samochodowych online
Oprócz tego, że nasi klienci mogą zapisać się na naprawę w Warszawie, istnieje również możliwość zamówienia części zamiennych przez internet. A także wymiany niesprawnego generatora na sprawny z naszego funduszu naprawczego. Wysłać do nas i otrzymać w zamian perfekcyjnie naprawione zespoły i agregaty można z dowolnego miejsca w Europie lub Unii Europejskiej.
Powyższy artykuł nie stanowi materiału redakcyjnego. Jest to publikacja na zlecenie.