26 października: Otwarcie wystawy fotografii Kazimierza Majchrzaka "W obiektywie darłowskiego lotnika morskiego"

  •  

Zamek Książąt Pomorskich - Muzeum w Darłowie serdecznie zaprasza na otwarcie wystawy fotografii Kazimierza Majchrzaka "W obiektywie darłowskiego lotnika morskiego", które odbędzie się 26 października 2017 roku o godz. 17.00.Kazimierz Majchrzak, żołnierz zawodowy w stopniu kapitana, pilot instruktor śmigłowca z 35 letnią praktyką. Od tylu też lat zajmuje się szeroko rozumianą fotografią. Od zdjęć rodzajowych, przyrodniczych, portretowych poprzez profesjonalne sesje fotograficzne publikowane na łamach czasopism lokalnych i światowych. Pasjonat kunsztu analogowej fotografii „zarażający” swoją pasją młodych adeptów. Wieloletni instruktor warsztatów fotograficznych, poświęcający czas i uwagę kształceniu młodzieży.

Największą pasją pana Kazimierza jest jednak aerofotografia. Po ukończeniu Szkoły Lotniczej w Dęblinie w 1982 postanowił pokazywać w swojej fotografii trud i piękno codziennego lotniczego życia. Jak pisze sam autor: „Fotografia lotnicza to specyficzna dziedzina fotografii. Można ją rozumieć wielorako począwszy od archiwizowania latających statków powietrznych z ich detalami, aż po pokazy lotnicze. W mojej przygodzie ze zdjęciami lotniczymi oprócz oczywistego pstrykania chciałem pokazać odrobinę nostalgii, romantyzmu. W trakcie realizacji tej pasji nigdy nie było „podgrywki” pod moje zdjęcia. To co powstawało to była chwila. Prawie zawsze zabierałem na loty aparat”.

Autor wielu wystaw czasowych m.in. „Bornholm” (Dania 1995), „Gardenlegen” (Niemcy), „W hołdzie Mazurom” (Mrągowo 1996), „Góralu czy ci nie żal” (Zakopane 1998), „Okiem Lotnika Morskiego” ( Gdynia 1997) oraz wielu wystaw organizowanych w Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie i Słupsku.

Nagradzany i wyróżniany w konkursach: 1984 r. - laureat konkursu Wojskowej Fotografii Amatorskiej Inowrocław 84, 1992 r. - I nagroda na X Konkursie Fotografii Amatorskiej WP Foto Gdynia za cykl zdjęć Lotniczych SAR i ZOP, 1994 r. - I nagroda w „Skrzydlatej Polsce” za zdjęcia lotnicze, 1996 r. - II nagroda na I Przeglądzie Fotografii Turystycznej Fototur 96, 2000 r. – Laureat V Przeglądu Fotografii Polskiej Koszalin 2000, 2003 r. - II nagroda w XVIII Konkursie Fotografii Amatorskiej WP, 2004 r. - II nagroda na XIX Konkursie Fotografii Wojskowej Malbork 2004. Ostatnie wyróżnienie w 2010 r. I Nagroda Ministra Obrony Narodowej za cykl zdjęć ”Przetrwać na morzu”.

Wstęp bezpłatny

Wystawa pod patronatem starosty sławieńskiego Wojciecha Wiśniowskiego.
Czynna do końca listopada 2017 r.