Nowy złoty medal na jubileusz 400-lecia darłowskiej mennicy

  •  
Darłowo do bogatej kolekcji swoich medali okolicznościowych, może dorzucić kolejny. Tym razem nie wydało go samo Miasto a pasjonaci, numizmatycy z Koszalina. W grudniu 2017 roku, numizmatycy – członkowie Oddziału Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego w Koszalinie wyemitowali medal upamiętniający 400-lecia mennicy książęcej w Darłowie, na którym przedstawiono grosza wybitego w Darłowie w 1618 roku, w tej właśnie mennicy.


Medal w nakładzie 130 egzemplarzy został odlany w Kłobucku w odlewni Kulej. Wydany został w złocie, kolorze srebra i brązu. Autorem projektu jest Dariusz Budzelewski.

W roku 2018 przypada okrągła rocznica – Jubileusz 400-lecia darłowskiej mennicy księcia Bogusława XIV. Do uruchomienia mennicy w Darłowie skłoniło go pragnienie manifestacji swojej władzy i chęć zysku. Zaczęła ona działać w 1618 roku i produkcję monet prowadzono w niej do 1623. Co w niej wybijano?
Grosze roczników 1618-1623 o wadze 1,4-1,0 g stanowiące 1/24 części talara.
Podwójne szelągi roczników 1620-1622 o wadze 1,7-1,0 g stanowiące jedną szesnastą części talara.

Medal upamiętniający 400 lat mennicy książęcej w Darłowie jest owalnego kształtu o wymiarach 79x56x4mm. Awers medalu przedstawia panoramę miasta Darłowa 1618 r. wg mapy Księstwa Pomorskiego E. Lubinusa. Rewers natomiast obrazuje grosza księcia Bogusława XIV – zarówno jego awers i rewers. Warto się przyjrzeć i zwrócić uwagę na tarczę herbową – czteropolową i napis w otoku BVGSLAVS DVX SPOM – czyli Bogusław Książę Szczecińsko-Pomorski. Widoczne serduszko to symbol łączących się dwóch darłowskich rzec Wieprzy i Grabowej. Na rewersie – znajduje się jabłko panowania i napis: „DES ADIVTOR MEVS co oznacza – Bóg Moim Wspomożycielem. Była to dewiza Bogusława XIV.

źródło: BPM