Najlepsze smartfony przekraczają technologiczne bariery

Wysoka jakość obrazu telewizora LCD oraz moc notebooka jest teraz dostępna w jednym małym urządzeniu, które nazywamy smartfonem. Dodajmy do tego, zdjęcia wysokiej rozdzielczości i idealnie odwzorowane ujęcia cyfrowej kamery. Od jakiegoś czasu żyjemy w epoce urządzeń uniwersalnych, które zastępują wiele pojedynczych sprzętów elektronicznych. Telefon nie ogranicza się tylko do kontaktów głosowych i tekstowych. Jego funkcje zostały rozszerzone a topowe modele dają nieskończony wachlarz multimedialnych możliwości.

 

Benchmark prawdę Ci powie

Mamy wiele klasyfikacji urządzeń mobilnych. Niemniej jednak najważniejsza zawsze dotyczy ogólnej wydajności podzespołów takich jak procesor, pamięć RAM oraz chipsetu graficznego. Benchmarki, czyli rankingi wydajności elektroniki kojarzą się z podzespołami komputerowymi i grami wideo. Obecnie większość statystyk wydajności opiera się o nowe gry komputerowe, które najlepiej testują sprzęt. W końcu stwierdzenie „jeżeli na komputerze odpalisz płynnie nowe gry, zadziała wszystko” jest jak najbardziej prawdziwe. To samo dzieje się w przypadku smartfonów, które powoli aspirują do zastąpienia przenośnych konsol do elektronicznej rozrywki.

Mamy kilka benchmarków odpowiadających za różne typy wydajności. Taki 3DMark Unlimited testuje możliwości chipsetu graficznego w waszym smartfonie. Na tej podstawie można określić, czy wymagające pod względem wizualnym gry będą działały płynnie. Testy topowych modeli w tym programie pokazują, że nie warto skreślać starszych urządzeń. Przykładem może być Xperia Z2, która osiąga nawet lepszy wynik od nowszego modelu Z3. Prawdziwie dobre smartfony muszą sprawdzić się w bardziej uniwersalnych testach. Drugi program zwany AnTuTu 4 powie wam wszystko co chcecie wiedzieć o ogólnej wydajności smartfona lub tabletu. Profesjonalne wyniki testu obrazowane są na wykresach, które później można porównać w internecie z konkurencyjnymi modelami. Aplikacja testuje zarówno kartę graficzną, procesor, pamięć RAM oraz wydajność systemu urządzenia.

 

Jedno urządzenie, wiele możliwości współpracy

Skoro już wiemy co „siedzi” w naszym smartfonie czas przyjrzeć się jego funkcjom. Popularne robienie zdjęć (zwłaszcza selfie) oraz surfowanie po stronach internetowych nie świadczy o wyjątkowości urządzenia. To standardy, którym podlegają telefony budżetowe i klasy premium. Dopiero możliwości kooperacji z innymi urządzeniami świadczą o jego większej wartości. System android jest najbardziej elastyczny pod tym względem. Na jego bazie powstają aplikacje służące do sterowania innymi urządzeniami elektronicznymi. Mogą być, to zestawy muzyczne, tablety, nawigacje samochodowe i najnowsze akcesoria uzupełniające takie jak smartwatche. Jeżeli posiadamy smartfona i smartwatch tej samej firmy, przykładowo Sony mamy pewność, że oba urządzenia będą ze sobą współpracować bez ograniczeń. Posiadacze konsol japońskiego producenta również mają dodatkowe profity z użytkowania telefonu tej samej firmy. Ukierunkowanie się na jedną markę obecnie przynosi wiele korzyści. Telefon może posłużyć za pilot, którym włączymy każde z tych urządzeń i skonfigurujemy je pod siebie. To szczególnie ważna cecha dobrych smartfonów ułatwiających nam życie wśród domowej elektroniki.