Zamek Książąt Pomorskich

Jeden  z najpiękniejszych zabytków nad polskim morzem i jedyny taki gotycki zamek w tej części Polski. Za datę rozpoczęcia budowy zamku uznano rok 1352, a terenami wokół zamku zarządzał wtedy Bogusława V.  Zamek zbudowano  na zbliżonym do kwadratu planie, z 24-metrową wieżą. Powstał na sztucznej wyspie między rzeką Wieprzą, a Kanałem Młyńskim.

Czytaj więcej

Kościół Mariacki

Gotycki kościół położony w centrum Darłowa jest najwyższą budowlą w mieście. Zbudowany w XIV wieku był wielokrotnie odnawiany po wielkich pożarach. Aktualnie jest to trójnawowy, czteroprzęsłowy kościół, posiadający dwuprzęsłowe, trójboczne prezbiterium. Do głównej części przylega wieża, do której przylegają dwuprzęsłowe kaplice.

Czytaj więcej

Kosciół św. Gertrudy

Ten skandynawski gotyk jest bardzo wyjątkowym zabytkiem na Pomorzu.  Najstarszy istniejący zapis o tej kaplicy powstał w 1497 r. po tsunami, które nawiedziło Darłowo. W tym czasie ogromne morskie fale wyrzuciły jeden ze statków na wzgórze, na którym stoi kaplica. Budynek kaplicy zbudowano na sześciokątnym planie z 12-kątnym niższym obejściem.

Czytaj więcej

Latarnia Morska

Jest najdalej wysuniętą na wschód latarnią morską na Wybrzeżu Zachodnim, zbudowana u nasady falochronu wschodniego, u ujścia Wieprzy do morza Bałtyckiego.

Pierwsza wzmianka o darłowskiej latarni morskiej pochodzi z 1715 roku, kiedy to władze miasta zarządziły ustawienie świateł po obu stronach ujścia Wieprzy.

Czytaj więcej

Pomnik Rybaka

Pomnik pełniący także funkcję fontanny znajduje się niemal w centrum starego miasta, tuż obok ratusza. Zaprojektowany został przez znanego niemieckiego artystę- Wilhelma Grossa, w 1919 roku. Fundatorami rybaka zdobiącego dziś darłowski rynek byli Heptenmacherowie jedna z najbogatszych i najbardziej znanych rodzin w mieście. Członkowie tej familii byli właścicielami znaczącej na Bałtyku floty żaglowców i statków handlowych.

Czytaj więcej

Ratusz Miejski

Stary ratusz, który stał w centralnym miejscu rynku, spłonął doszczętnie podczas wielkiego pożaru w 1722 r. Dotychczasową siedzibę władz miejskich przeniesiono do gruntownie przebudowanych hal targowych, położonych niedaleko kościoła mariackiego, które od 1725 roku do dnia dzisiejszego oficjalnie pełnią rolę miejskiego ratusza.

Czytaj więcej

Brama Wysoka

XIV - wieczna brama, zwana też Bramą Kamienną, albo Murowaną, daje wyobrażenie o wyglądzie dawnych murów obronnych choć przez wieki zmieniła swój wygląd i charakter. Budowa murów obronnych nie tylko podnosiła walory obronne miasta, ale wzmacniała jego polityczny prestiż. Obecny wygląd Brama Wysoka zawdzięcza remontowi, jaki przeprowadzono ostatnio w 1732 roku.

Czytaj więcej

Kościół Świętego Jerzego

Trzeci z zachowanych w Darłowie średniowiecznych kościołów. Zbudowany został poza murami miasta, ze względu na niebezpieczeństwo rozprzestrzeniania się chorób, ponieważ pełnił funkcję szpitala.

Do tego kościoła należały dwa szpitale: Ducha Świętego, w którym przebywali ludzie biedni i chorzy oraz św. Jurgena, służącego głównie trędowatym.

Czytaj więcej