Tani i godny pochówek czy to możliwe?


Coraz częściej słyszymy, że koszty miejsca na cmentarzu, samej ceremonii pogrzebowej czy rozmaitych dodatkowych opłat (np. za wjazd kamieniarza na cmentarz) bywają niebotyczne. Wydaje się niemal nierealne, aby opłacić pochówek bliskiej osoby zmarłej z zasiłku wypłacanego przez ZUS. Czy tani pogrzeb jest dziś możliwy?

 

 

Śmierć bliskiej osoby to tragedia dla rodziny. Pogrążeni w smutku i żałobie bliscy muszą niestety znaleźć czas na dopełnienie wszelkich formalności związanych z pochówkiem, a także zastanowić się, jak go opłacić.

 

Koszty pogrzebu

Zasiłek pogrzebowy wypłacany przez ZUS wynosi 4 000 zł. Często rodzina nawet nie ma tych pieniędzy w ręku, gdyż upoważnia zakład pogrzebowy m.in. do załatwiania formalności z ZUS-em. Okazuje się jednak, że 4 000 zł to kropla w morzu potrzeb rodziny, która pragnie godnie pochować swego bliskiego. To dlatego niektórzy kupują miejsca na cmentarzu za życia i stawiają pomnik bez imion. Stąd tyle propozycji ubezpieczenia na wypadek śmierci, z którego bliscy zmarłego będą mogli opłacić koszty pogrzebu bez zadłużania się.

 

Nie ma ustalonego kosztu miejsca na cmentarzu. Zależy od danej parafii, a i w obrębie samego cmentarza ceny mogą się różnić (chociażby wedle lokalizacji danego grobu). Ceny różnią się także ze względu na rozmiary grobu – czyli ile zmieści się w nim trumien oraz urn na prochy. Ceny miejsca, a także opłaty za grób (wnoszonej na 20 lat), różnią się także w zależności od miejscowości. Najdrożej jest w dużych miastach. Ceny rzędu kilkunastu, dwudziestu, a nawet trzydziestu tysięcy złotych za kwaterę przestają już dziwić. Do tego dochodzą koszty pogrzebu, pomnika (nawet kilka tysięcy złotych, w zależności o materiału i wielkości), trumny (kilkaset złotych lub więcej), czy nawet tak kuriozalnej sprawy jak wjazd na cmentarz (źródło: http://wyborcza.biz/pieniadzeekstra/1,134699,14873321,Zastaw_sie_a_pogrzeb_sie__Kulisy_branzy_pogrzebowej.html).

 

Jak obniżyć koszty?

Cenę pogrzebu może obniżyć już wybór cmentarza – należącego do parafii, która liczy sobie niższe stawki. Ponadto koszty liczone przez zakład pogrzebowy zależą od usług, jakie firma ma wyświadczyć. Cenę obniży samodzielne przygotowanie zmarłego do uroczystości (co jest o wiele łatwiejsze w przypadku kremacji), samodzielne kupienie wieńców, transport gości organizowany na własną rękę. Zbędnym wydatkiem może się okazać także stypa, a zwłaszcza wyprawianie jej w lokalu. Wystarczy krótkie rodzinne spotkanie w domu. Jeśli rozważamy opcję kremacji, może ona kosztować o wiele mniej niż pochówek w trumnie – m.in. dlatego, że odpadają tu kwestie przygotowania ciała. Koszt kremacji to cena urny oraz koszt samego skremowania ciała. Dodatkowym wydatkiem może tu być transport, zwłaszcza jeśli cmentarz znajduje się daleko od krematorium. Również przygotowanie kwatery na urnę jest prostsze oraz tańsze.

 

Kolejną możliwością obniżenia ceny pogrzebu jest wybór samego zakładu pogrzebowego. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że oferując rodzinom zmarłych rozsądne ceny, zyskają więcej. W Polsce można znaleźć już zakłady pogrzebowe dostosowujące ofertę do możliwości finansowych rodziny oraz negocjujących ceny indywidualnie. Zresztą nie tylko w Polsce, ale i za granicą, np. w Wielkiej Brytanii, gdzie pogrzeb również wiąże się z niemałym wydatkiem. Takie firmy jak londonlowcostfuneral.com oferują godny pochówek za ceny niższe niż wiele innych zakładów.