Hamulce nie zadziałały?

Niesprawne hamulce to pierwszy krok do wypadku. Niestety, kierowcy dość często ignorują pierwsze symptomy niesprawnego układu hamulcowego. Zwykle trwa to aż do momentu, gdy wystąpi problem w ich obszarze. Gdy mowa o hamulcach, uniemożliwienie im prawidłowego działania jest doskonałym przepisem na tragedię. Nie ignoruj istotnych sygnałów i utrzymaj układ hamulcowy w dobrym stanie.



Jest kilka podstawowych rzeczy, na które powinno się systematycznie zwracać uwagę podczas jazdy samochodem. Poniżej znajdziecie najczęstsze oznaki niesprawnych hamulców. Zastanów się – może czas odwiedzić mechanika.

 

Miękki pedał hamulca

Delikatne uczucie wpadania hamulca w podłogę bez stawiania oporu to ewidentny dowód na poważną awarię układu hamulcowego. Problem dotyczy zwykle instalacji hydraulicznej, np. pęknięcie przewodu ciśnieniowego, nieszczelny układ, powietrze w systemie lub zapadające się cylindry koła. Pedał hamulca powinien być stabilny a hamulce solidne. Zjawisko miękkiego hamulca to duża szansa, że twoje hamulce wkrótce zawiodą. Usterki nie należy lekceważyć. Trzeba doholować samochód do stacji celem usunięcia przyczyny niesprawności, która zagraża niebezpieczeństwu podróżujących. A wystarczyło zadbać o odpowiedni poziom płynu w pompie głównej...

 

Hamulec robi się twardy

Co może być powodem tego, że w trakcie jazdy spada skuteczność hamulców, a pedał robi się nienaturalnie twardy? Opisana usterka to efekt zapieczenia tzw. prowadników zacisku hamulcowego. Jest to stosunkowo częsta przypadłość, która uniemożliwia zaciskowi odsunięcie się od tarczy po puszczeniu hamulca i podczas jazdy klocki trą delikatnie o tarczę. W efekcie dochodzi do nagrzania hamulców, a podczas dłuższej eksploatacji samochodu w takich warunkach nawet do zagotowania płynu hamulcowego.

 

Wyjściem z sytuacji jest demontaż zacisków i dokładne oczyszczenie wszystkich elementów. Okazuje się bowiem, że nieoczyszczenie elementów układu hamulcowego to często popełniany błąd podczas wymiany klocków. W niektórych przypadkach opisywanego zjawiska konieczna będzie wymiana prowadników lub odpowiednie spiłowanie pilnikiem krawędzi klocków hamulcowych.

 

Wycieki w układzie

Bardzo powszechną usterką układu hamulcowego są wycieki, spowodowane przede wszystkim przez nieszczelności tłoczków i cylinderków hamulcowych. Powstałe rozszczelnienia są najczęściej wynikiem zużycia cylinderków i gumek uszczelniających tłoczki – jak podaje specjalista lidera sprzedaży części w Polsce, sklepu iParts.pl. Okazuje się, że obydwie usterki są stosunkowo łatwe w naprawie, natomiast wycieki spowodowane ww. usterkami mogą okazać się naprawdę groźne. Jeżeli po wymianie uszczelek nadal występują wycieki, ich przyczyną jest nadmierne zużycie wewnętrznych ścianek cylinderków hamulcowych. Wynika z tego konieczność wymiany cylinderków na nowe.

 

Zgrzytanie i piszczenie

Jeśli piszczą hamulce, co zazwyczaj zaczyna się podczas delikatnego hamowania, pewne jest jedno: w układzie hamulcowym na styku klocek-tarcza pojawiają się wibracje o wysokiej częstotliwości, które powodują piszczący dźwięk, nieprzyjemny dla ucha. Należy zważać na wszelkie odgłosy piszczenia i zgrzytania – blaszka zawadza o tarczę, gdy okładziny są już cienkie i dochodzi do tarcia metal o metal. Odgłosy piszczenia i zgrzytania mogą pojawić się jednak także w przypadku, gdy klocek hamulcowy nie pracuje płynnie, nie cofa się w odpowiednim momencie i podczas jazdy delikatnie ociera o tarczę hamulcową, co prędzej czy później powoduje jego przegrzanie, a materiał, z którego jest zbudowany, nieodwracalnie zmienia swoje właściwości. Co zrobić, jeśli już hamulce w naszym aucie piszczą i zgrzytają na tyle, że staje się to nieznośne? Niestety, czas na wizytę w serwisie i wymianę klocków lub kompletu klocków i tarcz. Oczyszczenie w niczym nie pomoże.

 

Ściąganie podczas hamowania

Zauważyłeś niepokojące ściąganie samochodu w prawo lub w lewo podczas hamowania? Zatrzymaj samochód i udaj się do warsztatu. Tego typu usterki mają to do siebie, że wraz z postępującą eksploatacją stają się coraz bardziej uciążliwe, aż w końcu dojdzie do tego, że auto całkowicie wymknie się spod kontroli. Najczęstszą przyczyną ściągania samochodu w trakcie hamowania jest zablokowanie się klocków hamulcowych na jednym z kół. Można to sprawdzić samodzielnie, wystarczy upewnić się, czy jedno z kół nie jest podejrzanie gorące.

 

Hamujesz, a samochód drży i wibruje

Wibracje, które można odczuć w trakcie hamowania na kole kierowniczym i przenoszone przez zawieszenie pojazdu mogą pojawiać się przy różnych prędkościach oraz ciśnieniach w układzie hamulcowym. Natężenie wibracji może zmieniać się od ledwie wyczuwalnych do bardzo silnych i mogą być one odczuwane na pedale hamulca lub na kole kierownicy. Pulsowanie pedału to także sygnał możliwego wykrzywienia (w skrajnym przypadku – pęknięcia) tarcz. Do najczęstszych przyczyn ww. zaliczyć można: bicie piasty lub tarczy hamulcowej, przegrzanie i odkształcenie tarczy, nierównomierność grubości tarczy.

 

Dziwny zapach

Jeśli poczujesz palący odór, gdy wciśniesz pedał hamulca, masz nie lada problem. Przegrzane hamulce mają bardzo nieprzyjemny zapach, a najgorsze jest to, że tracą one wówczas swoje cenne właściwości i może dojść do całkowitego zaniku hamowania. Z taką sytuacją bardzo często można spotkać się w przypadku zjawiska brake fade, czyli zanikania siły tarcia w skutek znacznego wzrostu temperatury elementów ciernych w układzie. Najczęściej dochodzi do takiej sytuacji, gdy samochód porusza się na długim zjeździe a kierowca przez cały czas trzyma nogę na pedale hamulca.

 

Kontrolki ostrzegawcze

Nie zapominajcie o kontrolkach ostrzegawczych, które mogą zaświecić się na desce rozdzielczej. Względem hamowania interesują was kontrolka odpowiedzialna za hamulec ręczny lub poziom płynu hamulcowego (świeci się na czerwono) oraz kontrolka świadcząca o awarii systemu ABS. W nowszych modelach aut znajdziemy także kontrolkę ostrzegającą o zużyciu klocków hamulcowych.

Warto pamiętać o tym, że układ hamulcowy to jeden z najważniejszych systemów mechanicznych w samochodzie. To właśnie on gwarantuje zatrzymanie samochodu, często w sytuacjach awaryjnych, a także postój w miejscu, na przykład na pochyłości. Dlatego w przypadku zaobserwowania jakichkolwiek problemów z układem hamulcowym, należy bezzwłocznie wyeliminować usterkę. Bagatelizowanie ww. może bowiem doprowadzić do tragedii.