Rynek nieruchomości komercyjnych


Rynek nieruchomości komercyjnych, czyli takich, które są przeznaczone do prowadzenia działalności gospodarczej, bardzo prężnie się rozwija i stanowi jedną z najbardziej dochodowych gałęzi gospodarki. Inwestowanie w nieruchomości komercyjne bardzo się opłaca, a ma to związek z dynamicznymi zmianami w polskiej przedsiębiorczości.

 

Do nieruchomości komercyjnych można zaliczyć takie obiekty i powierzchnie, jak m. in. magazyny do wynajęcia, budynki biurowe, place składowe, postojowe i handlowe a także niektóre obiekty użyteczności publicznej. Najbardziej dochodowe jest inwestowanie w nieruchomości komercyjne w największych polskich miastach, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław czy Poznań. Przed decyzją o zakupie takiej nieruchomości, czy to z myślą o wynajmie, czy też dalszej odsprzedaży, warto jednak wziąć pod uwagę kilka czynników decydujących o jej rentowności.

 

Nie bez znaczenia jest lokalizacja oraz liczba nieruchomości o zbliżonym charakterze w okolicy a także liczba potencjalnych najemców. Trzeba dokładnie przeanalizować popyt i podaż na określony typ nieruchomości a także warunki gospodarcze w danym mieście czy regionie. Zdrowy rozsądek i intuicja też nie są tu bez znaczenia. Dla przykładu: w biedniejszych regionach kraju, gdzie panuje duże bezrobocie, szansa na znalezienie najemcy na luksusowe, nowoczesne powierzchnie biurowe jest raczej znikoma. Z kolei w większych ośrodkach urbanistycznych, gdzie jest dużo miejsc pracy i wiele centrów handlowych, hoteli, restauracji itp., inwestowanie w nieruchomości komercyjne nie jest obciążone aż tak dużym ryzykiem, ponieważ najemcy lub kupcy prędzej czy później się znajdują. Ważne jest jednak, by - w imię dobrze rozumianych zasad biznesowych oraz własnego interesu - dostosować cenę wynajmu lub sprzedaży do warunków w danym mieście, a takie kalkulacje oraz statystyki można bez trudu znaleźć w branżowej prasie czy serwisach internetowych. 

 

Inwestowanie w nieruchomości zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem, jednak długoterminowe prognozy gospodarcze każą wierzyć, że w najbliższych latach będzie to nadal wyjątkowo opłacalny biznes.