Rozwiązania płynności finansowej


Głównym problemem podczas prowadzenia działalności gospodarczej okazuje się zachowanie płynności finansowej, oraz pożyczenie pieniędzy na rozwój biznesu. Można szukać wielu rozwiązań, składać propozycje do tzw. Aniołów Biznesu, korzystać ze wsparcia Unii czy innych rządowych programów. Ale głównie firmy wybierają kredyty w banku.

 

 

Jak wyglądają statystyki Przedsiębiorstw?

W badaniach przeprowadzonych w 2014 roku przez Panel Polskich Przedsiębiorstw PARP jasno wynika, że aż 30% małych firm ma problemy ze stałą płynnością finansową. Natomiast średnie i duże firmy to tylko 11%. Najczęściej przyczynami finansowania w firmie są opóźnienia w płatnościach swoich klientów, oraz ich utrata. Żeby pozyskać nowego klienta, firma musi dużo więcej zainwestować w reklamę – tworzą się zatem kolejne koszty.


Czy kredyt dla małych firm jest chętnie udzielany?

Ostatnie badania pokazały, że przedsiębiorcy i instytucje bankowe znacznie częściej ufają sobie nawzajem, a ich relacje w dużym stopniu się poprawiły. Doradcy finansowi banków coraz częściej ustalają indywidualne decyzje, co do przyznawania kredytów dla danej firmy, opierając się na zyskach firmy. Kredyt udzielony będzie proporcjonalnie do uzyskanych przychodów. Z drugiej strony bankowcy muszą też zbadać dokładnie zdolność kredytową, wszystkie zobowiązania klienta, i poprosić o inne dodatkowe dokumenty wymagane w regulaminie banku.Czy warto korzystać z doradztwa finansowego?

Jak najbardziej powinno się pytać o radę instytucje, które obsługują klientów biznesowych. Dzięki temu przedsiębiorca wie, że jest w dobrych rękach, a doradca pomoże uzyskać najlepszy możliwy kredyt na rynku z najlepszym oprocentowaniem w możliwie jak najszybszym czasie. Może się również okazać, że pośrednik znajdzie jeszcze inny kredyt niż w banku, który będzie posiadał jeszcze więcej korzyści.


Jaki kredyt wybrać?

Jest kilka rodzajów kredytów: gotówkowe, obrotowe czy inwestycyjne. Każdy z tych kredytów zawiera inne cechy. Przykład? Można zaciągnąć kredyt obrotowy na bieżące wydatki i spłacić w ciągu jednego roku. (Podczas gdy kredyt inwestycyjny zostanie udzielony na kilka lat - nad jego przeznaczeniem warto dobrze się zastanowić. Wysokość kwoty może sięgać nawet kilku milionów złotych)


Ile czasu trwa przyznawanie kredytu?

Gdy prowadzimy konto firmowe w banku, w którym wnioskujemy o kredyt, powinniśmy otrzymać decyzję w mgnieniu oka - czas ten nie powinien przekraczać 15 minut. Umowa sporządzona i wysłana zostanie online - nie będzie nawet konieczności jej podpisywać. Jeśli nie posiadamy konta w danym banku, będzie trzeba złożyć odpowiednie dokumenty i czekać co najmniej jeden dzień - w zależności od procedur banku. Gdy posiadamy konto w banku i wszystkie dokumenty w formie elektronicznej, wtedy bez problemu prześlemy wszystko za pośrednictwem poczty e-mail. Ostatecznym rozwiązaniem, jeśli chcemy zaciągnąć kredyt w banku, jest oczywiście udanie się do najbliższej placówki. Warto wcześniej sprawdzić jakich dokumentów wymaga bank.