Bezpieczeństwo płatności elektronicznych


Polacy pokochali zakupy w Internecie. W sklepach online kupują już nie tylko odzież, książki czy muzykę, ale równie chętnie robią zakupy spożywcze, kupują elektronikę czy zamawiają meble. Rosnące zainteresowanie zakupami internetowymi to jednocześnie wyzwanie dla właścicieli sklepów online, aby zapewnić jak najwygodniejsze metody płatności za zakupy.

 

Najczęściej wykorzystywane metody płatności to płatność gotówką przy odbiorze zamówienia, płatność kartą kredytową oraz płatności przelewem, realizowane zarówno jako tradycyjne przelewy bankowe, jak i płatności online. Każdy z rodzajów płatności powinien być odpowiednio zabezpieczany, a stopień bezpieczeństwa nie zależy tylko od akceptanta płatności. Bardzo często to również domena banków, które wystawiają karty płatnicze czy prowadzą rachunki bankowe.

Płatności internetowe mogą być realizowane z wykorzystaniem kilku systemów. Do niedawna wielu klientów zastanawiało się, jak płacić PayU. Obecnie jest to jeden z kilku systemów, pozwalających na dokonanie transakcji kartą czy realizację e-przelewu. Po stronie klienta pojawia się konieczność podania numeru karty oraz kodu CVV, wydrukowanego na rewersie karty. Dane te nie są zapisywane po stronie akceptanta, a ich wprowadzenie odbywa się na specjalnie szyfrowanych stronach. W przypadku płatności zrealizowanych jako przelew banki coraz częściej wprowadzają dodatkowe mechanizmy zabezpieczające. Dlatego po wybraniu banku klient może być poproszony o zalogowanie do swojego systemu transakcyjnego, jednak jest on dostępny jedynie jako nakładka do autoryzacji. Po wprowadzeniu danych do logowania bank może dodatkowo wysłać SMS ze specjalnie wygenerowanym kodem, który służy do zatwierdzenia transakcji.

Podobny mechanizm, wymagający od klienta wstępnego logowania oraz podania przesłanego na telefon komórkowy kodu, jest stosowany w przypadku kart, zabezpieczanych przez 3D Secure. Wprowadzenie konieczności podania dodatkowych danych, związanych z obsługą płatności, zwiększa ich bezpieczeństwo.

 

Niektóre sklepy sięgają po wygodne z punktu widzenia klienta systemy, w których klient wprowadza dane związane ze swoją kartą kredytową. Takie dane zapisywane są bezpośrednio w systemie i przy wyborze wskazanej opcji płatności wszystkie informacje automatycznie się uzupełniają o wpisane uprzednio dane. Takie rozwiązania nie są jednak rekomendowane przez banki