Kupujesz piec kominkowy? O tym nie możesz zapomnieć!


Wolnostojący piec kominkowy, zwany także kozą, to nie tylko sposób na dodatkowe ogrzewanie wnętrza, ale także niebanalna ozdoba mieszkania. Zobacz, czym warto kierować się podczas wyboru pieca kominkowego i na co zwrócić uwagę, by uniknąć błędów w jego montażu.

 

 

 

Wybieramy piec kominkowy

Wolnostojąca, niewielka koza, wykonana z materiałów odpornych na działanie wysokich temperatur, z powodzeniem zastąpić może standardowy, zabudowany kominek. Zamknięte palenisko gwarantuje bezpieczeństwo użytkowania. Nagrzewająca się obudowa oddaje ciepło do otoczenia, sprawiając, że za pomocą takiego pieca skutecznie ogrzejemy wnętrze pomieszczenia. Wolnostojący kominek wykonany być może z żeliwa lub stali - za opał służy najczęściej drewno, choć niektóre modele opalane są także brykietem drzewnym, węglem lub pelletem. Wybierając kozę, warto zwrócić uwagę nie tylko na wygląd, ale także na kwestie praktyczne. Do najważniejszych parametrów urządzenia należy moc - powinna ona zostać dobrana do kubatury ogrzewanego pomieszczenia. Najczęstszym przelicznikiem jest 1kW mocy na 25-30 m³. Przy planowanym częstym wykorzystywaniu kozy istotnym parametrem jest także czas palenia; zmniejsza on częstotliwość dokładania opału. Warto więc rozejrzeć się za piecem utrzymującym żar nawet do 6 godzin. Kolejnym ważnym aspektem technicznym jest regulacja wlotu powietrza, która pozwala na kontrolowanie mocy i tempa spalania. Najnowsze piece kominkowe wyposażone są w termostat, automatycznie kierujący dopływem powietrza do paleniska.

 

Dobre miejsce na kozę

Kluczem do sukcesu jest właściwe dopasowanie pieca kominkowego do miejsca, w którym będzie ustawiony. Bardzo istotnym aspektem jest także sam wybór tego miejsca - kozę powinniśmy ustawić w pobliżu ściany, ale nie bezpośrednio przy niej. Zlokalizowanie jej w centralnej części pokoju pozwoli na optymalne wykorzystanie możliwości; będzie wówczas równomiernie ogrzewała całe pomieszczenie. Miejsce, w którym stanąć ma koza, należy odpowiednio przygotować i zabezpieczyć - podłoga w jej otoczeniu wykonana być musi z materiałów niepalnych lub zabezpieczona płytą z blachy bądź hartowanego szkła. Ułożenie wokół kozy na przykład ceramicznych płytek nie tylko spełni wymogi bezpieczeństwa, ale także stanowić będzie nietypową dekorację mieszkania. Po zamontowaniu pieca kominkowego należy pamiętać o wprowadzeniu kilku koniecznych poprawek do umeblowania pokoju. W bezpośrednim sąsiedztwie urządzenia (100-150 cm) nie mogą znajdować się meble wykonane z materiałów łatwopalnych. Najlepiej będzie, jeśli strefę bezpośrednio wokół kozy pozostawimy pustą.

 

Jak prawidłowo zamontować kominek?

Jeśli wybraliśmy miejsce na kozę i znaleźliśmy idealny model do naszego wnętrza, pozostaje już tylko zamontować urządzenie, by cieszyć się jego pięknym wyglądem i generowanym przez nie ciepłem. Podłączając piec do istniejącego już komina należy sprawdzić stan starej instalacji; decydując się na nowy komin wewnątrz lub na zewnątrz domu warto wybrać łatwy w montażu stalowy system kominowy. Piec powinien być podłączony do komina za pomocą rur żaroodpornych. Konieczne jest zwrócenie uwagi na szczelność połączeń poszczególnych elementów oraz miejsca wlotu rury do przewodu kominowego.

 

Decydując się na zamontowanie w domu pieca kominkowego nie można zapomnieć o prawidłowym doborze mocy do kubatury, optymalnym czasie palenia oraz możliwości regulacji wlotu powietrza. Należy także dobrze przygotować miejsce na kozę oraz starannie sprawdzić szczelność całej instalacji.