Nie tylko dobre zarobki

Chociaż najwięcej emigrantów zarobkowych z Polski pracuje w miejscach, gdzie środkami płatniczymi są funty szterlingi bądź euro, to także spore zainteresowanie wywołuje praca w Szwecji. Podczas gdy jednych kuszą świetne zarobki, to inni zastanawiają się, czy wciąż Szwecja jest socjalnym rajem. Rajem otwartym na przybyszów, którzy mogą liczyć na pomoc w trudnych sytuacjach.

 

 

 Warto znać język

Chociaż wielu Szwedów bez problemów komunikuje się w języku angielski, to chcąc znaleźć legalne zatrudnienie, warto poznać choć podstawy języka. Oczywiście im wyższe stanowisko, tym konieczna lepsza znajomość. Wyjątkami, nielicznymi, mogą być ponadnarodowe korporacje, gdzie dominuje język angielski. Znajomość szwedzkiego to także wyraz szacunku dla gospodarzy – to także należy mieć w pamięci, zastanawiając się nad emigracją.

 


Jak znaleźć pracę?

W Szwecji, podobnie jak i w Polsce, funkcjonuje nieformalny system rekomendacji. Pracodawcy, analizując CV, wybierają przede wszystkim osoby z polecenia. Poświadczenie umiejętności przez zaufane grono jest równie istotne jak dane z dokumentów aplikacyjnych. Także liczy się opinia o pracowniku jako człowieku.

Będąc na początku emigracyjnej drogi, warto ofert pracy szukać w Internecie. Można także ograniczyć się do propozycji od polskich pośredników lub polskich pracodawców. Jest to niezłe rozwiązanie pozwalające na zdobycie tak przydatnych znajomości. Mając już doświadczenie i znając choćby w stopniu komunikatywnym język, można szukać pracy na własną rękę – prężnie funkcjonują zarówno prywatne agencje zatrudnienia jak i miejscowe urzędy pracy. Bez względu na sposób znalezienia zatrudnienia, zawsze kurs korony będzie wydawał się atrakcyjny i zagwarantuje wysoki standard życia. Korona szwedzka świetnie wygląda na wyciągu z konta bankowego


Jak zdobyć zaufanie pracodawcy i współpracowników

Sumienność i punktualność to najważniejsze cechy pożądanego w Szwecji pracownika. Liczą się także skromność, okazywanie szacunku osobom niezależnie od stanowiska oraz zarządzanie czasem własnym bądź ewentualnych podwładnych. Istotne znaczenie ma także szanowanie czasu do chwili odpoczynku – należy zapamiętać, że są chwile, kiedy pracownik ma prawo być nieosiągalny. Dwie czy trzy przerwy na kawę połączone z pogawędką to nic zdrożnego. To szwedzka tradycja, która nie wpływa negatywnie na jakość i wydajność pracy.



Mając w zanadrzu pracę w Szwecji, należy dostosować się do obowiązujących reguł. Powodów jest kilka – najważniejszym to gratyfikacja finansowa i zawsze atrakcyjny dla polskiego pracownika kurs korony. Dotyczy to także pozostałych krajów Półwyspu Skandynawskiego, Danii czy Islandii. Warto spróbować, rozpoczynając od nauki języka.

 

Przeczytaj także: Gdzie kupić korony szwedzkie?