Kondensacyjny kocioł gazowy pozwoli zmniejszyć koszt ogrzewania domu


Ogrzewanie gazowe jest rozwiązaniem ekologicznym i wygodnym. Nawet jeśli nie można podłączyć domu do sieci gazowej, ogrzewanie go gazem wciąż jest możliwe. W tej sytuacji najlepiej umieścić obok domu zbiornik gazu ciekłego, a w budynku zainstalować kocioł gazowy. Im większa wydajność pracy kotła, tym niższy będzie koszt ogrzewania.

 

Ogrzewanie domu gazem

Jeśli zdecydujemy się ogrzewać dom gazem, mamy do wyboru dwa sposoby: podłączenie się do sieci gazowej dostarczającej gaz ziemny lub ogrzewanie domu gazem propan butan, czyli gazem ciekłym przechowywanym w zbiornikach. To drugie rozwiązanie dostępne jest w zasadzie w każdym miejscu kraju, bez względu na obecność sieci gazowej w pobliżu. Zbiornik gazowy umieszcza się w niewielkiej odległości od domu, nad albo pod ziemią, i doprowadza instalację do kotła gazowego. Taki zbiornik dostępny jest w kilku rozmiarach, na potrzeby gospodarstwa domowego na ogół wystarcza zbiornik o pojemności 2700 l. Firmy dostarczające gaz często oferują kompleksowe usługi na wszystkich etapach podłączenia ogrzewania gazowego: od konsultacji i doboru najlepszego rozwiązania, przez sporządzenie projektu instalacji, po montaż zbiornika i regularne uzupełnianie go.

 

Jak zmniejszyć koszt ogrzewania gazem

Energia gazowa, choć ekologiczna, kosztuje więcej niż energia pozyskiwana ze spalania węgla. Koszt ogrzewania gazem można jednak obniżyć poprzez montaż nowoczesnych kotłów gazowych, które bardziej efektywnie niż tradycyjne przetwarzają paliwo w ciepło. Do takich urządzeń należą kotły kondensacyjne. Oprócz tego, że efektywnie przetwarzają one energię gazu, dodatkowo wykorzystują do ogrzewania parę wodną, która powstaje w wyniku jego spalania. Kotły kondensacyjne dzielą się na jednofunkcyjne, zasilające centralne ogrzewanie, oraz dwufunkcyjne, które oprócz tego, że dają ciepło potrzebne do ogrzewania pomieszczeń, podgrzewają też wodę użytkową. Kotły takie wymagają regularnych przeglądów, należy ich dokonywać, żeby zapewnić bezpieczeństwo eksploatacji urządzeń, ich długą żywotność oraz efektywną pracę.Aby obniżyć koszt ogrzewania, warto stosować też następujące zasady:

- nie zasłaniać grzejników zasłonami i firankami, nie zastawiać ich meblami;

- na oknach i drzwiach balkonowych zainstalować żaluzje lub rolety, które ograniczą odpływ ciepła z pomieszczeń;

- obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, w których przebywa się krótko, albo tych, w których znajdują się urządzenia emitujące ciepło, takie jak np. kuchenka czy piekarnik.