Białkowa dieta Dukana założenia, wady i zalety

Chcąc trwale i efektywnie schudnąć sięgamy po jedną z wielu dostępnych diet. Nim jednak zdecydujemy się na tę właściwą, warto zapoznać się co najmniej z kilkoma jej rodzajami. Dietą, która w ostatnich latach cieszy się ogromnym zainteresowaniem, zarówno wśród płci pięknej, jak i mężczyzn jest dieta białkowa Dukana. Dieta ta, tak dużą popularność zawdzięcza wręcz rewelacyjnym rezultatom w postaci trwałego spadku wagi, bez niepożądanego efektu jojo. Na czym więc polega dieta Dukana?

 

Podstawowe założenia diety białkowej Dukana

Twórcą diety Dukana jest francuski lekarz i dietetyk Pierre Dukan. W wyniku wieloletnich badań opracował on unikalny plan żywieniowy, pozwalający na skuteczne i zdrowe odchudzanie. Podstawowym założeniem diety Dukana jest zwiększone spożycie produktów białkowych przy równoczesnym ograniczeniu węglowodanów oraz tłuszczów. U podstaw tej metody znajduje się fakt, iż białka są niskokalorycznym składnikiem pokarmowym, na który metabolizm organizm zużywa największą ilość energii. Bardzo istotnym elementem diety Dukana jest właściwe nawodnienie organizmu. Tylko pijąc co najmniej 1,5 litra wody dziennie dieta będzie w 100% skuteczna i bardziej zdrowa.Zalety diety Dukana

Bezsprzecznie najważniejszą i niepodważalną zaletą diety Dukana jest jej duża skuteczność, potwierdzona rzeszą usatysfakcjonowanych pacjentów. Obserwowana szybka redukcja masy ciała niewątpliwie mobilizuje do dalszego odchudzania. Ponadto w diecie tej nie funkcjonuje pojęcie głodówki. Ściśle określone dozwolone produkty, a więc wysokobiałkowe można spożywać w ilości potrzebnej do zaspokojenia głodu. Jest to możliwe ponieważ w diecie Dukana utrata wagi nie jest efektem redukcji ilości spożywanych kalorii lecz wynika ze zwiększonych nakładów energii, jaką organizm wykorzystuje w celu zmetabolizowania dostarczanych protein. Więcej o zaletach płynących z ze stosowania diety Dukana dowiesz się odwiedzając stronę http://slimeria.pl/diety .


Wady diety białkowej

Dieta białkowa Dukana, podobnie zresztą, jak inne powszechnie dostępne diety, nie jest wolna od wad. Spożywanie niemal wyłącznie (szczególnie w pierwszej fazie) protein nie pozostaje bez wpływu na funkcjonowanie organizmu. Takie przebiałczenie organizmu ma swoje konsekwencje zdrowotne, przede wszystkim spore obciążenie nerek i wątroby. Dlatego też dieta Dukana jest przeznaczona wyłącznie dla osób zdrowych. Wskutek braku podaży warzyw, owoców i produktów zbożowych organizm nie otrzymuje dostatecznej ilości błonnika pokarmowego, który reguluje pracę jelit. W związku z tym częstym problemem osób będących na diecie białkowej są przewlekłe zaparcia. Ponadto w wyniku niedoboru witamin i minerałów dochodzi do awitaminozy, zmęczenia czy spadku odporności, co sprzyja częstym infekcjom.