Motoryzacja w Polsce 2013-2014


W 2014 roku w polskim przemyśle motoryzacyjnym zatrudnionych było 166 tys. osób. Motoryzacja polska pod względem wartości sprzedanej zajmuje drugie miejsce po przemyśle spożywczym. Wartość eksportu w przemyśle motoryzacyjnym stanowi 15 procent całego polskiego eksportu towarowego i i stanowi jeden z najważniejszych segmentów naszej gospodarki.

 

 Niezła polska koniunktura gospodarcza w czasie niedawnego kryzysu sprzyjała inwestycjom w branży motoryzacyjnej. Tak zresztą Polska jest teraz promowana, jako miejsce bezpieczne dla podobnych inwestycji.

Rozwijały się również zakłady dostarczające części związane z branżą motoryzacyjną do zagranicznych zakładów finalnych - w 2014 roku wartość tych dostaw sięgnęła 17 mld euro.

Rząd wymyślił motoryzacyjny innowacyjny program "Innomoto" i między innymi to przyczyniło się do sukcesu, bowiem warto podkreślić, że aktualnie w polskiej branży motoryzacyjnej działa ponad tysiąc firm. W najbliższych lata planowane jest rozpoczęcie w Tychach przez GM produkcji silnika wysokoprężnego, natomiast do roku 2016 Volkswagen ma rozpocząć we Wrześni produkcję samochodu dostawczego

Do końca 2013 roku zwiększył się w Polsce park samochodów osobowych. Po naszych drogach jeździło ich 19 389 446, samochodów ciężarowych jeździło 2 962 064, autobusów - 102 602, ciągników samochodowych - 280 420, motocykli - 1 153 169, innych pojazdów - 1 795 874 (dane GUS).

Mimo to wiekowa struktura statystyk wygląda niekorzystnie z racji niedużego popytu na samochody nowe, bowiem większość to auta z drugiej ręki sprowadzane zza granicy. Niestety, auto w wieku do dwóch lat Polacy posiadają około 4,1 procent w całej strukturze wiekowej. Najwięcej jest (bo do 27,4 proc.) aut w zakresie wiekowym od 10 do 15 lat, niemały, bo 21,1 procent stanowią auta w wieku od 16 do 20 lat. Z tym się wiążą choćby zagrożenia ekologiczne i związane z bezpieczeństwem na drogach. Starsze modele, co oczywiste, emitują coraz więcej spalin. Na dodatek właściciele starych modeli chętnie wykorzystują paliwo (nie zawsze najczyściejsze) przemycane z Rosji. Dotyczy to oczywiście pogranicza. I tu przy okazji ciekawostka - na pograniczu z Rosją, zwłaszcza na przejściach, najczęściej spotykanym samochodem jest volkswagen Passat ze względu na duży bak paliwowy.

Jeśli natomiast idzie o pojemność silnika to w kraju najpopularniejszym jest od 1,4 do 1,999 litra. Diesle nadal nie są tak popularne w Polsce jak auta benzynowe - są to proporcje 1 do 2,1.

Jeśli idzie o zakup aut w podziale na województwa to najwięcej jest ich w mazowieckiem, najmniej w lubuskiem. Jeśli idzie o rodzaj aut to nadal jest wysoka w Polsce popularność SUW-ów.

Natomiast kiedy zabieramy się za kupno auta, od niedawna możemy sprawdzić w sposób bardzo szczegółowy kondycję przedsiębiorstwa sprzedającego, na portalu, który jest wywiadownią gospodarczą - cribis.pl. Zachęcamy do tego przy każdym większym zakupie czy kontrakcie.