Grzybicę można wyleczyć! Sprawdź w jaki sposób

Najczęściej zaczyna się niewinnie - od zwykłego zaczerwienienia skóry. Z czasem zaczerwienione miejsca zaczynają swędzieć, a na ich powierzchni zaczynają pojawiać się drobne pęcherzyki. Gdy nie zareagujemy na czas, skóra zacznie się łuszczyć i pękać. Grzybica na skórze, bo o niej mowa to niezwykle popularna choroba, która dotyka aż 30% społeczeństwa. To właśnie ona bywa najczęstszym powodem naszych wizyt u lekarza. Coraz częściej mówi się o grzybicy jak o chorobie cywilizacyjnej. Wynika to głównie z dużej liczby zachorowań oraz łatwości zarażenia się grzybicą.

 

Grzybicą może zarazić się każdy z nas. Wystarczy chwila nieuwagi i gotowe. Niekiedy wystarczającym czynnikiem jest to, że pożyczymy od innej osoby buty. Czasem wystarczy zapomnieć klapek na basen lub do sauny. Szczególnie narażone na grzybice skórne są osoby z obniżoną odpornością, chorujące na nowotwory, niedoczynność tarczycy lub cukrzycę, a także regularnie uprawiające sport oraz długotrwale przyjmujące niektóre leki, jak np. antybiotyki i leki immunosupresyjne.

 

Co sprzyja rozwojowi grzybicy skórnej?

Grzybica na skórze to choroba, za którą najczęściej odpowiedzialne są dermatofity lub drożdżaki z rodzaju Candida. Rozwojowi nieprzyjemnej choroby sprzyja wilgotny i ciepły klimat, stąd łatwo zarazić się w sezonie letnim. Biorąc pod uwagę fakt, że grzybica skórna jest chorobą zakaźną, bardzo często wystarczy jedna zakażona osoba w otoczeniu, aby inni zarazili się od niej. Grzybica roznosi się, ponieważ chory rozsiewa wokół siebie odpadające ze skóry mikroskopijne łuski, które lubią się chować w dywanie, na podłodze lub między włoskami ręczników. Trwając w ciągłej gotowości, tylko czekają na okazję, aby przenieść się na ludzką skórę.

Grzybicą w prosty sposób można zarazić się korzystając z przedmiotów należących do osoby chorej. Może to być ręcznik, wspomniane wyżej obuwie, elementy odzieży lub myjka do ciała. Także częste noszenie mało przewiewnego obuwia stwarza warunki będące rajem dla bakterii. Za rozwojem grzybicy może stać również nieodpowiednia higiena. Zarazić możemy się wszędzie, gdzie mokro i wilgotno - na basenie, w łaźni, saunie, itp.

Rozwojowi choroby sprzyja także przymierzanie obuwia w sklepie, noszenie niewygodnego - zwłaszcza ciasnego obuwia, korzystanie z usług kosmetyczki w ośrodkach odnowy biologicznej (niewłaściwie zdezynfekowane narzędzia) oraz dotykanie bezdomnych zwierząt.

 

Jak objawia się grzybica na skórze?

Grzybica skórna to choroba, której nie da się nie zauważyć. Powoduje ona dyskomfort oraz dość wyraźne zmiany w wyglądzie skóry. I nawet jeśli chory na początku choroby myśli, że to przesuszenie skóry, to szybko orientuje się, że to coś więcej. Jakie symptomy świadczą o grzybicy skóry? Obok zaczerwienienia skóry, które utrzymuje się przez dłuższy czas, zaniepokoić powinien nadmierny świąd i łuszczenie się skóry. Czasami przy grzybicach skórnych typowa jest zmiana zapachu ciała. Skóra zaczyna wydzielać nieprzyjemny zapach, którego nie da się nie zauważyć. Na jej powierzchni zaczynają pojawiać się ropne krostki, wypukłe grudki lub okazała wysypka. Typowy jest także zapalny rumień, który może mieć nawet kilka centymetrów średnicy. Zaniepokoić powinno zaczerwienienie skóry, które jest silniejsze na brzegach, a słabsze pośrodku.

Zmiany grzybicze mogą pojawić się w dowolnym miejscu na skórze. Mogą wystąpić w okolicach pachwin, na tułowiu, w okolicach pośladków, a także w górnej części ud. W przypadku grzybicy stóp, zmiany pojawiają się w szparach międzypalcowych. Niekiedy mogą zaatakować dłonie, podeszwy stóp i okolice szyi.

 

Jak leczyć grzybicę skóry?

Grzybica na skórze jest dość trudnym przeciwnikiem, ale nie jest przeciwnikiem, którego nie można pokonać! Oczywiście w jej leczeniu najważniejsza jest systematyczność, wytrwałość i samokontrola. Większość chorych popełnia w leczeniu jeden, podstawowy błąd - zbyt wcześnie odstawia preparaty lecznice. Niedokończone leczenie skutkuje nawrotem choroby, który może mieć ostrzejszą i poważniejszą postać.

Na czym dokładnie polega leczenie grzybicy? Zacznijmy od tego, że jest ono w pełni bezbolesne. W większości przypadków wystarczy zastosowanie leczenia miejscowego, które polega na smarowaniu zmian skórnych kremami lub żelami bakteriobójczymi. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów na grzybicę skórną. Jednym z najbardziej skutecznych jest Canespor. Ten jakże wygodny w stosowaniu krem (wystarczy 1 aplikacja dziennie) działa bardzo skutecznie. Nie maskuje problemu, a usuwa główne jego przyczyny, czyli patogeny odpowiedzialne za chorobę, z bakteriami i drożdżakami na czele. Canespor działa przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie.

 

Jeśli jednak choroba jest bardziej zaawansowana i lekarz uzna to za konieczne, wówczas stosuje się leczenie doustne. Chory zobowiązany jest wtedy przyjmować zapisany przez lekarza antybiotyk.