Jak dbać o auto?
Właściwa eksploatacja samochodu, jego częsta konserwacja oraz wykonywanie regularnych przeglądów technicznych, tak samo jak używanie olejów i paliw wysokiej jakości, przedłuży jego żywotność, podniesie komfort i bezpieczeństwo.
Opony i bezpieczeństwo jazdy
Często stajemy przed dylematem czy kupować opony samochodowe letnie i zimowe, czy zdecydować się na uniwersalny komplet. Zwolennicy tej pierwszej opcji to przede wszystkim osoby jeżdżące w długie trasy, jak również wielbiciele dynamicznej i ostrej jazdy samochodem. Natomiast opony wielosezonowe są rozwiązaniem da kierowców poruszających się głównie po mieście, gdzie trudno o długotrwałe oblodzenie nawierzchni lub nieprzejezdne zaspy śniegu. Całoroczne opony to komfort i oszczędność – nie musimy decydować kiedy warto zmienić opony. Jednak bez względu na rodzaj posiadanych opon koła powinny być regularnie wyważane.
Zaniedbania w naprawach, które mogą mieć tragiczne skutki
Najpoważniejszą konsekwencją niewłaściwej eksploatacji samochodu jest negatywny wpływ na bezpieczeństwo swoje i innych użytkowników dróg. Jeżeli chcemy oszczędzić na częściach, takich jak elementy rozrządu, np. pasek, napinacz lub pompa wody, może to doprowadzić do zniszczenia drogich elementów mechanicznych, takich jak silnik, tłoki, zawory czy wałek rozrządu. Ponadto niesprawne amortyzatory, układ kierowniczy posiadający tzw. „luzy”, niesprawny układ hamulcowy mogą powodować poważne zagrożenie podczas prowadzenia samochodu.
Jak starzeje się auto?
Niezależnie od przebiegu pojazdu w aucie należy regularnie wymieniać:
- co roku lub według zaleceń producenta: olej silnikowy wraz z filtrem;
- maksymalnie co 2 lata: płyn hamulcowy, wycieraczki lub ich pióra;
- co 5 lat: płyn chłodniczy, pasek rozrządu i alternatora oraz cylinderki hamulcowe;
- maksymalnie co 10 lat: opony – ponieważ wynika to ze starzenia się gumy, jednak jeżeli auto jest używane często opony powinny być wymieniane szybciej.
Klimatyzacja i sezonowe przeglądy auta
Wszelkiego rodzaju uszkodzenia lakieru – drobne rysy lub niewielkie oznaki korozji – należy jak najszybciej usuwać, ponieważ mogą doprowadzić do rozleglejszych zniszczeń. Warto również przygotowywać auto zarówno do sezonu zimowego, jak i letniego. Po zimie samochód trzeba dokładnie przejrzeć, sprawdzić, oczyścić z osadu soli, obejrzeć podwozie oraz wnętrza kół. Ważne jest również regularne serwisowanie klimatyzacji, ponieważ rozwijające się wewnątrz instalacji drobnoustroje – gdy nie są usuwane – mogą stać się przyczyną przykrych dolegliwości takich jak chrypka, suchość błon śluzowych, przewlekłe infekcje dróg oddechowych – szczególnie wśród osób spędzających dużo czasu w klimatyzowanym aucie. Pamiętajmy również, że klimatyzacja jest systemem, który często używany działa sprawniej a jazda z włączoną podczas upału klimatyzacją to paradoksalnie większa oszczędność paliwa niż w przypadku opuszczonych szyb.