Na ratunek podrażnionym oczom


Jeśli czujesz, że Twoje oczy są zmęczone, wrażliwe na światło, a pod powiekami jakby zgromadził się piasek, oznacza to, że Twoje oczy są zbyt suche. Suchość oczu powoduje duży dyskomfort, a nawet ból. Warto więc już przy pierwszych objawach suchości podjąć odpowiednie działania. Poznaj objawy oraz przyczyny suchości oczu oraz metody leczenia i zapobiegania.

 

 

Kiedy oczy są suche?

Lekko podrażnione oczy dają uczucie zmęczenia oraz tzw. piasek pod powiekami. Wtedy pojawia się również widzenie jakby przez mgłę. Gdy nie zareagujemy szybko, lecz nadal wystawiamy nasze oczy na czynniki szkodliwe, do objawów dochodzi światłowstręt, pieczenie oczu, swędzenie, a także zapalenie. W poważniejszych przypadkach dochodzi do zapalenia, które nie przechodzi  po odpoczynku, jak większość lżejszych objawów. Osoby cierpiące na suchość oczu również rano mają trudności z otworzeniem powiek, a także nie czują różnicy, przed spaniem i po spaniu.

 

Dlaczego oczy pieką?

W zależności od przyczyn suchość oczu może pojawiać się od czasu do czasu lub dokuczać ciągle przez dłuższy okres czasu. Przyczyny tego stanu są bardzo różnorodne. Jednak wszystko sprowadza się do zaburzeń w nawilżaniu powierzchni oka przez film łzowy. Ma on zadanie chronić rogówkę i spojówkę oka przed wysychaniem oraz chronić przez działaniem czynników zewnętrznych. Gdy film łzowy ma nieprawidłowy skład, jego ilość jest niewystarczająca lub dochodzi do nadmiernego odparowywania, wtedy oczy stają się przesuszone i podrażnione, co prowadzi do poważniejszych i bardziej bolesnych objawów.

 

Od złego oświetlenia po zmiany hormonalne

Prawidłowa ilość oraz skład filmu łzowego mogą zostać zaburzone z różnych przyczyn. Są to między innymi czynniki środowiskowe, jak niska wilgotność powietrza, skrajne temperatury, długotrwała praca przy komputerze, klimatyzacja, ale także zmiany hormonalne, jak ciąża czy menopauza. Niektóre choroby także mają wpływ na wystąpienie suchości oczu. Bardzo często schorzenie pojawia się wraz z chorobami autoimmunologicznymi, jak zapalenie stawów, twardzina skórna, kolagenoza, czy przy niedoczynności tarczycy, chorobach dermatologicznych, jak również neurologicznych. Na tę dolegliwość skarżą się także osoby przyjmujące leki przeciwhistaminowe, antykoncepcyjne, przeciwmigrenowe, przeciwdepresyjne oraz przeciwarytmiczne. Suchość oczu pojawia się także u palaczy, a osoby z wadami wzroku skarżą się na niemożność noszenia soczewek kontaktowych, które pogłębiają tę dolegliwość.

 

Zapobieganie i leczenie

 

Zespół suchego oka nie jest schorzeniem, które można wyleczyć bezpośrednio. Zwykle stosuje się tylko środki objawowe, które łagodzą podrażnienie oczu i dbają o odpowiednie ich nawilżenie. Stosuje się wtedy preparaty w postaci kropli do oczu, np Bepanthen Eye, które przynoszą szybką ulgę i redukują bolesność oczu. Dodatkowo Bepanthen Eye zawiera kwas hialuronowy oraz prowitaminę B5, która świetnie pobudza tkankę oka do regeneracji. Zastosowanie kropli do oczu pozwala na normalne funkcjonowanie narządu wzroku również przy narażeniu na czynniki środowiskowe, a także pomaga uporać się z suchością oczu, gdy jest to schorzenie towarzyszące innej chorobie.