Zawieranie kontraktów – o czym warto pamiętać
Negocjowanie warunków umowy z kontrahentem jest procesem, który nie należy do łatwych. Po pierwsze należy wypracować możliwie najkorzystniejsze rozwiązanie dla firmy, pod względem merytorycznym. Po drugie, trzeba uważać, by zapisy umowa nie zawierała niekorzystnych kruczków prawnych.
Działanie w dobrej wierze
Przystępując do negocjacji warto postarać się o zachowanie partnerskich relacji. Pamiętając o osiąganiu własnych celów, nie wolno pomijać uczciwego podejścia do interesów. Działanie w dobrej wierze jest najlepszą gwarancją zgodności umowy z prawem. Niewywiązanie się z warunków umowy może być uzasadnione tylko w wyjątkowych okolicznościach, takich, które następują niezależnie od woli stron kontraktu.
Obecność prawnika
Do negocjacji warto zaprosić zaufanego prawnika. Zwłaszcza końcowy etap ustalania warunków umowy, wymagają profesjonalnego podejścia. Choć współpraca z prawnikiem wiąże się z dodatkowymi kosztami, to pozwoli nam ustrzec się od dużo bardziej dotkliwych konsekwencji płynących z zaakceptowania niekorzystnego kontraktu.
Jak sporządzić umowę z kontrahentem
Prawo zabrania zawierania umów jednostronnie niekorzystnych, umowy nie mogą też godzić w dobre obyczaje. Poza tymi warunkami, możliwe jest praktycznie każde rozwiązanie, na które zgodzą się strony.
Należy zadbać o to, by umowa była możliwie najkrótsza, czytelna i zrozumiała, a przede wszystkim by regulowała najważniejsze kwestie. Wszelkie spory, które wynikną na tle wykonania umowy powinny być rozstrzygane przez właściwe sądy.
Zanim sprawa trafi do sądu
Od 1 stycznia 2016 r. obowiązują przepisy promujące polubowne rozstrzyganie sporów. W świetle obecnego prawa, strony przed wejściem w spór sądowy, powinny próbować porozumieć się w drodze mediacji. Pozew musi zawierać informację, czy strony podjęły próbę mediacji, a brak takiej informacji jest uważany za brak formalny do pozwu.
Wykorzystanie metod polubownego rozstrzygania sporów ma też tę zaletę, że nie wiążą się one z kosztami. Strona, która odmówi udziału w mediacjach, bez względu na wynik postępowania sądowego, będzie ponosiła kosztu procesu.
Artykuł powstał przy współpracy z adwokat Kraków