Jak zbudować tunel foliowy?

 

Przydomowe uprawy to prosty sposób na zdrowie i zawsze świeże warzywa na stole. Aby skutecznie dać sobie radę ze zmiennymi czynnikami pogodowymi, które wpływają na jakość upraw, warto zapewnić roślinom odpowiednią ochronę. W tym celu stosuje się szklarnie oraz tunele foliowe. Drugie rozwiązanie jest o wiele tańsze, a także łatwiejsze w wykonaniu. Co więcej, tunel foliowy można wielokrotnie przenosić. Do jego montażu wykorzystuje się różne materiały, zawsze jest to jednak solidny szkielet oraz odpowiednio dobrana folia. Sprawdź, jak zbudować tunel foliowy krok po kroku i jakich materiałów do tego użyć.


Szkielet tunelu foliowego metalowego – Źródło: Meblobranie.pl]

 

Tunele foliowe – zastosowanie

Tunele foliowe to prosty sposób na przyspieszenie wegetacji roślin. Dzięki nim smaczne i zdrowe warzywa goszczą na stołach już wczesną wiosną. Ponieważ marzec wyróżnia się kapryśną pogodą, zwykłe uprawy rozpoczyna się później – w kwietniu lub maju. Jednak z tunelem foliowym nie trzeba się obawiać krótkiego, nagłego powrotu zimy. Pod folią rośliny zyskują skuteczną ochronę przed przymrozkami, a przede wszystkim wiatrem. Ponadto kolejną zaletą tunelu foliowego jest łatwy montaż. Konstrukcję można też wielokrotnie przenosić. Warto pamiętać, by tunel foliowy stał w miejscu dobrze nasłonecznionym, a jednocześnie osłoniętym, by uchronić konstrukcję przed silnymi powiewami wiatru.

 

Tunele foliowe w wersji zrób to sam

Tunele foliowe bardzo łatwo wykonać samodzielnie. Wymaga to odrobiny czasu, a także odpowiedniego planu. By konstrukcja była równa i stabilna, warto na ziemi zaznaczyć jej zarys. Następnie wystarczy wbić w ziemię elastyczne pręty, delikatnie wygiąć je do środka i połączyć sznurkami. W ten sposób szybko powstaje szkielet tunelu. Jak wskazuje nazwa konstrukcji, nie można się również obyć bez folii, którą nakłada się na szkielet. Tunele foliowe wykonywane są z różnych materiałów.

Gotowy tunel foliowy metalowy – Źródło: Meblobranie.pl]

 

Z czego zbudować tunel foliowy?

Szkielet tunelu foliowego można wykonać z wielu materiałów. Dużą popularnością cieszą się rurki PCV. Tworzywo sztuczne jest lekkie, elastyczne, a przy tym solidne oraz odporne na wilgoć. Dużym atutem tuneli foliowych z PCV jest również niska cena. Konstrukcję można też wykonać z metalu. Do tego celu najlepiej użyć drutu ocynkowanego, który jest mocny, a przy tym elastyczny. Jego powierzchnia zabezpieczona jest zaś przed korozją, czyli największym wrogiem metalu. Nieduże tunele foliowe można też wykonać na przykład z wierzbowych pałąków. Równie ważny jest dobór folii. W tunelach foliowych wykorzystuje się folię perforowaną lub nieperforowaną. Pierwsza zapewnia odpowiedni przepływ powietrza, druga zaś lepiej podtrzymuje ciepło w środku. Dobór folii zależy w dużej mierze od rodzaju roślin, jakie się uprawia, i ich wymagań cieplnych.

 

Gotowe tunele foliowe

 

Ponieważ nie każdy ma czas na samodzielne wykonanie tunelu foliowego, można skorzystać z gotowych produktów. Dostępne są zarówno tunele foliowe z PCV, jak i metalowe. Pierwsze wykonywane są przez cenione polskie firmy, na przykład rzeszowski Lemar. Gotowe tunele foliowe to również świetna propozycja dla osób, które nie czują się na siłach, by samemu budować konstrukcję, albo szukają pewnych, sprawdzonych rozwiązań.