7 cech dobrej hydroizolacji fundamentów


Jeżeli odpowiednio starannie odizolujesz swój budynek od wód gruntowych (a na ich działanie najbardziej narażone są fundamenty), to zapewnisz trwałość podstaw jego konstrukcji, pozbędziesz się wilgoci, pleśni i nieprzyjemnego zapachu z piwnic, a także uzyskasz lepsze zabezpieczenie przed nasiąkaniem ścian w pomieszczeniach parterowych. Jak podejść do tematu izolacji fundamentowych?

 

 

 1. Izolacje fundamentów w nowym domu zaplanuj z wyprzedzeniem

Jeżeli stawiasz nowy dom, to system izolacji fundamentów zaplanuj już na samym początku prac budowlanych. Wykonywanie poszczególnych warstw w trakcie stawiania ław fundamentowych czy wznoszenia ścian piwnic będzie najskuteczniejsze i najłatwiejsze. Jeżeli o tym zapomnisz, później nie będziesz miał szans na to, by odizolować poszczególne miejsca bądź będzie to zadanie wyjątkowo trudne i kosztowne zadanie.

 

2. Izolacje fundamentów w starym domu wymagają ostrożności

Aby przeprowadzone uszczelnianie fundamentów w starym domu było skuteczne, należy odkopać ich ściany i zabezpieczyć właściwymi środkami. Jednakże trzeba to robić etapami, by nie naruszyć konstrukcji budynku.

 

3. System izolacji fundamentów w pionie

Aby hydroizolacja była skuteczna, jej wykonanie powinno opierać się na zabezpieczeniu ściany zewnętrznej – niezależnie od tego, czy dom jest podpiwniczony, czy nie, ściany zewnętrzne, stykające się z gruntem, wymagają pokrycia warstwą izolacyjną.

 

4. Izolacja fundamentów w poziomie

Styk ścian z ławami fundamentowymi to newralgiczne miejsce – tutaj nasiąkanie może spowodować korozję podstaw budynku. Zaś zabezpieczenie miejsce łączenia się konstrukcji ze ścianami parteru powoduje, że wilgoć zbierająca się w fundamentach nie przenika do ścian pomieszczeń mieszkalnych.

 

5. Uszczelnienie fundamentów wykonuj precyzyjnie

Chcąc uzyskać jak najlepszą trwałość i szczelność zastosowanej warstwy uszczelniającej, musisz zadbać o jej precyzyjne nałożenie. Doskonale nadadzą się tutaj elastyczne substancje bezspoinowe, które można aplikować za pomocą pędzla. Bitumiczne masy, np. lepiki, zabezpieczą powierzchnię przed przenikaniem wody, wypełnią wszelkie zagłębienia w murach i fundamentach a dzięki jednolitości, nie będą niosły ryzyka przesiąkania na łączeniach. Jeżeli zdecydujesz się na zastosowanie papy, pamiętaj o zaplanowaniu dużego zakładu pomiędzy jej fragmentami.6. Folia tłoczona do izolowania fundamentów

Tzw. folia kubełkowa to niezwykle istotny i przydatny element w izolacji przeciwwilgociowej fundamentów. Służy ona do ochrony pionów przed naporem wód gruntowych, sprawdzi się również jako część składowa systemu drenażu. Znajdujące się na niej wytłoczki zapewniają odwodnienie ścian.

 

 

7. Izolacje budowlane to praca u podstaw

Stawiając nowy dom, możesz pokusić się o wykonanie fundamentów z betonu wodoodpornego – cechuje się on zwiększonymi właściwościami hydroizolującymi. Dzięki temu rozwiązaniu, zapewnisz dodatkową barierę dla wilgoci.

 

Zastosowanie w praktyce wytycznych z tych 7 punktów zapewnia powodzenie prac hydroizolacyjnych. W branży działa wiele firm świadczących usługi z tego zakresu. Ich pracownicy śledzą najnowsze osiągnięcia w dziedzinie i efektywnie wykorzystują je w swojej codziennej pracy. Dzięki ich wiedzy i doświadczeniu żadna woda nie jest straszna budynkom, którymi się zajmują.

 

Autorem artykułu jest firma świadcząca kompleksowe usługi hydroizolacyjne Hermet System

 

Dane kontaktowe

tel. 22 772 44 03

biuro@hermetsystem.pl

ul. Jana Kazimierza 436

05-126 Stanisławów Pierwszy