Zaproszenie do miasta królewskiego

Kolejny jubileusz przyjęcia przez Polan chrztu przypomniał o grodach, miastach, które były stolicami plemion słowiańskich, narodu polskiego. Na ogół wydaje się nam, że dobrze je znamy, łatwo określamy rolę, jaką spełniały. Wzbogacają je liczne legendy. Jest na terytorium naszego kraju miasto rzadko dołączane do listy ośrodków królewskich, miasto z tak ciekawą historią, że nie potrzebuje mitów. To Darłowo.

 

 

Miejsce narodzin władcy trzech królestw

W jedynym w Polsce nadmorskim gotyckim zamku, w którym dziś mieści się regionalne muzeum, na świat przyszedł Eryk Pomorski. Postać, która zasłużyła sobie swymi niezwykłymi losami na utrwalenie w utworach literackich. Syn Warcisława VII został adoptowany przez królową duńską Małgorzatę i wyznaczony na następcę tronu norweskiego, a następnie duńskiego i szwedzkiego. Ożeniony z Filippą, chudą i krzywonogą, córką Henryka IV, króla Anglii, nigdy nie czuł do niej pociągu, a kiedy zmarła, przestał się kryć z uczuciami do dworki Cecylii. Daremnie rada królewska swatała bezdzietnego monarchę z księżniczkami, on zadurzył się w Cecylii. Zdetronizowany, schronił się z nią na Gotlandii, z której organizował pirackie napady. Ze zdobytymi dobrami przeniósł się do Darłowa, gdzie w 1459 r. skończył królewsko-piracki żywot.

 

 

Na dawnym pielgrzymim szlaku

Kiedy spacerując plażą pochylamy się nad leżącymi muszelkami, to warto pamiętać, że przebiegał tędy pielgrzymi szlak św. Jakuba Starszego, wyznaczany przez inne muszle, znacznie większe. Prowadzi on do katedry w Santiago de Compostela w Galicji w północno-zachodniej Hiszpanii. Najbardziej zaufany uczeń Chrystusa jest patronem wędrujących do miejsc świętych. Do dziś do Hiszpanii podążają pielgrzymi. Czy Darłowo wciąż jest na ich szlaku? Trudno stwierdzić. Ale na pewno było.

 

Punkt wypadowy

Jeżeli państwu nie wystarczy to, co proponuje miasto ze swymi zabytkami, nie zapomnijmy, że istnieje taniwynajemaut.pl. Wypożyczony samochód ułatwi dotarcie do równie atrakcyjnych miejscowości, do nadmorskich kąpielisk, na parkingi rezerwatów. Wynajem Aut pozwala na zwiedzenie godnych uwagi średniowiecznych zabytków w regionie.

 Morskie rejsy

 

Gospodarze miasta turystom proponują też tzw. rejsy wędkarskie kutrami, zapewniając, że pobliski akwen jest zasobny w ryby morskie. Natomiast katamaranem oferują podróż na Bornholm, wyspę zwaną Majorką Północy.