Czego potrzebuje Twoja wrażliwa skóra?


Nie umniejszając zasług innych organów ludzkiego organizmu, trzeba przyznać, że skóra jest jednym z tych ważniejszych. Pełni tak wiele niezbędnych funkcji, że dbanie o nią powinno być regularne i prawidłowe.Jak jednak dbać o skórę, która jest szczególnie wrażliwa i skłonna do podrażnień?

 

Jak rozpoznać skórę wrażliwą?

Zarówno czystość skóry, jak i kondycja zdrowotna ma ogromny wpływ na to, czy będzie dobrze spełniać swoją rolę regulacji temperatury, dobrze oddawać dotyk, a przede wszystkim chronić organizm przez zanieczyszczeniami i bodźcami z zewnątrz. Jeśli jesteśmy posiadaczami skóry wrażliwej, oznacza to, że jest ona bardziej podatna niż inne na podrażnienia i wpływ czynników środowiskowych. Drażniący wpływ na nią wywierają także procesy zachodzące wewnątrz organizmu, jak np. zmiany hormonalne. Niestety nie da się przewidzieć, czy do tej pory skóra normalna nie stanie się skórą wrażliwą. Wrażliwość może się uwydatnić w różnym momencie życia, również na czynniki do tej pory nieszkodliwe. Rozpoznanie skóry wrażliwej również nie jest proste, ponieważ różne zaburzenia jej czynności mogą wystąpić na różnych jej powierzchniach. Zwykle objawia się to łuszczeniem, zaczerwienieniem, szorstkością, a nawet opuchnięciem. Skóra wrażliwa daje odczucie świądu, pieczenia oraz ściągnięcia. Zła pielęgnacja prowadzi do jej pękania i poważniejszych uszkodzeń, co zaburza normalne funkcje skóry.

 

Przyczyny skóry wrażliwej

Jeśli procesy zachodzące w wodno - lipidowej warstwie skóry zachodzą prawidłowo, wtedy skóra jest odpowiednio nawilżona, elastyczna i dobrze sobie radzi z ochroną przed wnikaniem drażniących substancji. W sytuacji, gdy z jakiegoś powodu te procesy zostają zachwiane, dochodzi do uszkodzeń i przenikania drażniących czynników. Objawy skóry wrażliwej często pojawiają się nagle przy ekspozycji na drażniące czynniki, jak również są efektem ich długotrwałego działania. Mogą je wywołać zarówno gorąca woda, klimatyzacja, słońce, większość produktów do pielęgnacji ciała, a nawet zwykłe pocenie się przy aktywności fizycznej. Powstawaniu podrażnień na skórze wrażliwej sprzyja noszenie ubrań z materiałów nieprzewiewnych i syntetycznych, a także stosowanie produktów do pielęgnacji skóry o zasadowym odczynie pH. Duży wpływ na wrażliwość skóry ma zbyt wysoka lub niska temperatura, wysoka lub zbyt niska wilgotność powietrza, a także przyjmowanie niektórych leków czy też alergie zwiewne.

 

Jak dbać o skórę wrażliwą?

O skórę wrażliwą należy dbać w szczególności. Codzienna pielęgnacja powinna odbywać się za pomocą produktów przeznaczonych do tego typu skóry. Do skóry wrażliwej nadają się tylko produkty delikatne, bez zawartości sztucznych barwników, z jak najmniejszą ilością lub całkowicie pozbawione substancji zapachowych. O jej zdrowie trzeba dbać już na poziomie oczyszczania. Dlatego do codziennego mycia należy używać żele pod prysznic i mydła, które zachowują naturalne pH skóry i są specjalnie opracowane dla skóry wrażliwej. Odradza się długie i gorące kąpiele. Zamiast tego osoba z wrażliwą skórą powinna brać szybkie prysznice w umiarkowanie ciepłej wodzie. Po oczyszczeniu skóry należy zastosować odpowiednie kosmetyki do ciała, również niezwykle łagodne dla skóry. Dotyczy to zarówno balsamów nawilżających jak też dezodorantów, zapewniających łagodną pielęgnację, nie zaburzających pH skóry. Kosmetyki te nie powinny zawierać alkoholu, a składniki naturalne, najlepiej z zawartością witaminy B.