Metody prostowania krzywych zębów


Krzywe zęby to nie tylko problem estetyczny. Zęby, które rosną nieprawidłowo, są bardziej podatne na ubytki szkliwa, a przez to na nadwrażliwość i próchnicę. Jeśli zęby są zdrowe, można wyprostować je za pomocą aparatu ortodontycznego, zniszczone zęby wymagają poważniejszej interwencji stomatologicznej.

 

 Ortodonta czy protetyk – kto wyprostuje krzywe zęby

Choć problemy ze zgryzem i nieprawidłowo rosnącymi zębami rozwiązuje ortodonta, w pewnych, wyjątkowych przypadkach może on zalecić wizytę u protetyka. Warszawa i inne duże miasta mają wiele gabinetów stomatologii kosmetycznej, w których można skorzystać z usług jednego i drugiego. Podczas wstępnych konsultacji w takim gabinecie specjalista oceni, czy stan zębów kwalifikuje daną osobę do leczenia ortodontycznego czy protetycznego. Krzywe zęby, które wskutek wzajemnego nacisku uległy poważnym uszkodzeniom, a także poważne ubytki, mogą spowodować, że lepszy efekt przyniesie założenie koron lub mostów.

 

Prostowanie zębów bez aparatu stałego

Zęby oraz wady zgryzu można prostować za pomocą zdejmowanego aparatu (np. płytki Schwarza, aktywatorów). Zakłada się go na noc i zdejmuje na dzień. Jeśli ząb rośnie do środka, można próbować go skorygować poprzez systematyczne wypychanie językiem lub palcem na zewnątrz. Te metody są skuteczne przede wszystkim u dzieci i bardzo młodych osób (do 14-15 r. ż.), u dorosłych na ogół nie przynoszą oczekiwanych rezultatów. Ponieważ jednak częstą przyczyną krzywych zębów u dorosłych są rosnące ósemki, pomóc może ich usunięcie. Zęby, które są z przodu, często są ściskane przez wyrastające z tyłu zęby mądrości. Żeby temu zapobiec, należy chirurgicznie usunąć je, kiedy tylko stanie się to możliwe.

 

Aparat na zęby

U starszej młodzieży i osób dorosłych, których szczęka już nie rośnie i nie kształtuje się tak dynamicznie jak w młodszym wieku, stosowane są stałe aparaty ortodontyczne. Taki aparat składa się z pierścieni, zamków i łuków ortodontycznych. Przymocowuje się go najczęściej bezpośrednio do zębów. Muszą one być jednak wyleczone przed założeniem aparatu. Aparat ortodontyczny zakłada się na ok. 2 lata, konieczne są wtedy regularne wizyty, podczas których ortodonta będzie go regulował. W początkowej fazie prostowania zębów osoba nosząca aparat może odczuwać dyskomfort, a nawet ból dziąseł, mija on jednak po pewnym czasie.