Ubezpieczenie floty samochodowej co to takiego?


Ubezpieczenie floty dotyczy przede wszystkim firm, które posiadają własny park samochodowy, czyli co najmniej kilka pojazdów. Ponadto z takiego ubezpieczenia mogą skorzystać firmy leasingowe, a także firmy, które zajmują się zarządzaniem flotami dla innych przedsiębiorców. Skorzystanie z możliwości ubezpieczenia wszystkich pojazdów jednocześnie, nie każdego osobno ma wiele korzyści. Przede wszystkim wykupienie jednej polisy na całą flotę to niższe koszty. Ubezpieczenie floty samochodowej ma jeszcze jedną, dla właścicieli firm niezmiernie ważną zaletę: wynegocjowane warunki i stawki za ubezpieczenie pozostają niezmienne przez cały okres trwania umowy.

  

Ubezpieczenie floty – co zawiera?

W skład polisy ubezpieczeniowej całej floty wchodzi przede wszystkim OC, autocasco, NNW kierowcy i pasażerów, assistance oraz zielona karta. W zależności od wybranej oferty i firmy ubezpieczającej polisa może zostać rozszerzona o wybrane dodatkowe opcje. Jedną z nich jest ubezpieczenie szyb oraz dodatkowego wyposażenia. Co więcej, istnieje również możliwość wykupienia ubezpieczenie utraty wartości pojazdu (GAP). Obecnie niemalże wszystkie firmy ubezpieczeniowe w swoich ofertach dają możliwość wynajęcia samochodu zastępczego oraz pakiet pomocy prawnej przy dochodzeniu odszkodowania. Warto zwrócić uwagę, że pojedyncze dokupowanie poszczególnych opcji jest droższe niż zadecydowanie się na cały pakiet.

 

Cena polisy

W momencie wyliczania składki za ubezpieczenie wszystkich pojazdów firmowych, ubezpieczyciele biorą pod uwagę przede wszystkim pod uwagę liczbę samochodów, które firma chce ubezpieczyć oraz ich wartość rynkową. Niemałe znaczenie ma rodzaj samochodów, które posiada firma. Ceny mogą być różne w zależności czy mamy do czynienia z pojazdami osobowymi, ciężarowymi czy z ciągnikami. Jeżeli w przedsiębiorstwie znajdują się pojazdy różnego typu, zazwyczaj ubezpieczyciel oblicza procentowy udział poszczególnych rodzajów w całej flocie. Także wiek pojazdów wpływa na wysokość składki, którą będzie ponosiła firma.

Kolejne czynniki brane pod uwagę podczas obliczania ceny polisy to tak zwana „szkodliwość floty”, a także osoby użytkujące pojazdy, ponieważ kto inny może być użytkownikiem, a kto inny właścicielem floty. Z taką sytuacją spotykamy się w przypadku firm zarządzających flotami. Co więcej, ubezpieczyciela interesuje także sposób zarządzania wszystkimi pojazdami: czy właściciel robi to samodzielnie, czy korzysta z usług firmy zewnętrznej. Cena polisy może zostać obniżona na przykład w przypadku, gdy wykupujemy ją w firmie, która także monitoruje daną flotę. Wówczas wykupujemy w niej szeroki zakres usług i możemy liczyć na atrakcyjne warunki ubezpieczenia.

 

Gdzie ubezpieczyć?

Aby mieć pewność, że w razie szkody zostanie ona szybko usunięta na jak najlepszych warunkach, należy skrupulatnie wybrać firmę ubezpieczająca pojazdy firmowe. Warto zapoznać się z wieloma ofertami, porównać dostępne pakiety i ceny. Dobry ubezpieczyciel to taki, który będzie otwarty na negocjancie oraz umożliwi elastyczne dopasowanie ubezpieczenia w zależności od profilu firmy, której samochody będą podmiotem polisy. Kolejną, bardzo istotną kwestią podczas poszukiwania ubezpieczyciela są przejrzyste, zrozumiałe procedury oraz jasność dokumentacji. Przedsiębiorcy doceniają również wygodne formy płatności, w tym między innymi możliwość płatności ratalnej.

Obecnie na rynku istnieje wiele firm, których przedmiotem działalności jest ubezpieczenie flot samochodowych. W mnogości firm i ofert ciężko niejednokrotnie odnaleźć tego właściwego ubezpieczyciela. Podpowiadamy: warto zapoznać się z ofertą działającej od niemal 20 lat firmy FleetsCompare. Zaletą tej firmy są przede wszystkim oferty skomponowane w zależności od profilu firmy i indywidualnych potrzeb przedsiębiorców. Możliwość wyboru idealnego, szerokiego pakietu zapewni bezpieczeństwo i komfort użytkowania pojazdów.

Ubezpieczenie pojazdów firmowych to obowiązek każdego przedsiębiorcy. Warto zwrócić uwagę, że wykupienie polisy na wszystkie pojazdy jednocześnie jest znaczne bardziej atrakcyjne cenowo niż ubezpieczanie każdego pojazdu osobno. Ważny jest też jednakowy sposób likwidowania szkód w przypadku różnych zdarzeń dla wszystkich samochodów. Ponadto podpisanie jednej – zbiorczej umowy to dla każdego przedsiębiorcy mniej formalności, a co za tym idzie większa przejrzystość dokumentacji i wygoda.