Niższe ubezpieczenie samochodu w Wielkiej Brytanii - czy jest możliwe?Ubezpieczenie samochodu w Wielkiej Brytanii to spory wydatek. Są jednak sposoby, by był on nieco mniej obciążający dla budżetu. Niektóre z tych metod są bardzo proste, inne - wręcz zaskakujące.

 


Starszy kierowca dodany do polisy

Ubezpieczyciele w UK często uważają, że ryzyko ubezpieczenia pojazdu starszego, doświadczonego kierowcy jest niższe niż ryzyko ubezpieczenia kierowcy młodego. Jeżeli zatem składka na ubezpieczenie wydaje nam się zbyt wysoka, możemy spróbować dołączyć do polisy osobę, która ma prawo jazdy od wielu lat, a w ciągu ostatnich 5 lat nie miała żadnych roszczeń o wypłatę odszkodowania. W przypadku takiego wspólnego ubezpieczenia trzeba pamiętać, że dodatkowy kierowca nie może być głównym ubezpieczonym, a z samochodu powinien korzystać jedynie sporadycznie. Jeśli będzie inaczej, ubezpieczyciel uzna, że doszło do oszustwa i może odmówić wypłaty świadczenia w razie wypadku.


Polisa opłacona z góry

Możliwe jest też opłacenie całej polisy z góry. Większość Polaków na Wyspach Brytyjskich opłaca ją w ratach miesięcznych, przez co jej koszt jest wyższy łącznie nawet o 30 procent. Jest to spowodowane naliczaniem odsetek przez towarzystwa ubezpieczeniowe, które chronią się w ten sposób przed sytuacją, gdy kierowca w połowie roku przestanie opłacać polisę.


Parkowanie pojazdu

Istotną kwestią może też być parkowanie pojazdu. W niektórych okolicach samochody parkowane na ulicy mogą być objęte niższym ubezpieczeniem niż te, które są garażowane. Nie musi to być regułą, dlatego wcześniej trzeba upewnić się, jak na kwestię tę spogląda ubezpieczyciel. Czasem warto jest bowiem na jakiś czas zmienić przyzwyczajenia i zostawiać samochód poza wynajętym garażem, oszczędzając tym samym na braku konieczności płacenia za możliwość użytkowania budynku.


Wybierz classic car
Wśród towarzystw ubezpieczeniowych panuje też przekonanie, że osoby posiadające classic cars bardziej o nie dbają i rzadziej nimi jeżdżą, przez co ubezpieczenie ich może być tańsze. Mianem classic car określane mogą być jednak zupełnie różne pojazdy, dlatego też szczegółową ich listę można sprawdzić w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym, np. tu: https://www.lancasterinsurance.co.uk/insurance/classic-car-insurance/.


Część ubezpieczalni za classic car uznaje już bowiem auta takie jak Jaguar, który był użytkowany przez 5 lat. Nie musi to być też koniecznie pojazd bardzo drogi i kultowy. Niekiedy za classic car zostaną uznane choćby Toyota MR2 czy Volkswagen Golf. Posiadacze tego typu pojazdów mają więc dodatkową szansę zaoszczędzenia na ubezpieczeniu poprzez wybranie polisy kierowanej specjalnie do nich.