Jakie książki czyta dzisiejsza młodzież?


W czasach wszechobecnego dostępu do Internetu, gdy niemal każdy młody człowiek ma nowoczesnego smartfona lub tablet, wydaje się, że tradycyjna książka odeszła do lamusa. Rzeczywistość pokazuje jednak, że niejedna księgarnia internetowa ma bogatą ofertę lektur dla nastolatków, bo papierowa książka nie straciła na atrakcyjności.

 

Niezbitym dowodem na przytoczone słowa jest sukces serii o nastoletnim czarodzieju. Harry Potter z sukcesem porywa w swój niezwykły świat kolejne pokolenia młodzieży od 1997 roku. Do jego popularności na pewno przyczyniła się świetna ekranizacja powieści J.K. Rowling. W tym samym gatunku – niezwykle fantastycznego świata – pozostaje inna kultowa seria, która również doczekała się przeniesienia na ekran. Opowieści z Narnii C.S. Lewisa, choć napisane ponad pół wieku temu, niezmiennie silnie oddziałują na czytelników i nie tracą na aktualności. Również Mały książę A. de Saint-Exupery’ego to pozycja, która skrada serca czytelników w każdym pokoleniu.

 

Kilka lat temu wśród książek dla młodzieży pojawił się nowy gatunek – opowieści, w których główną rolę mają potwory lub mutanty. Okazało się, że młoda publiczność oszalała szczególnie na punkcie wampirów. Saga Zmierzch S. Meyer, Wodospady cienia C.C. Hunter, seria Monster High czy choćby Akademia Wampirów M. Richelle – to tylko niektóre z przykładów wpisujących się w ten nurt. Z drugiej strony, wśród powieści fantastycznych dla młodzieży, popularne są lektury opowiadające o czasach mitologicznych, np. Miecz lata. Magnus Chase i bogowie Asgardu R. Riordana.

 

Polscy pisarze również mają wiele ciekawego do zaoferowania młodszej publiczności. Rodzice pewnie pamiętają i wspominają z sentymentem powieści Krystyny Siesickiej, Małgorzaty Musierowicz oraz nieśmiertelną serię o Panu Samochodziku Zbigniewa Nienackiego. Autorki wciąż należą do jednych z najbardziej poczytnych, choć krytycy zwracają uwagę, że fabuły często nie oddają realiów współczesnego świata. Dzisiejsza młodzież w księgarniach internetowych poszukuje książek, które bliskie są ich rzeczywistości m.in. powieści Andrzeja Maleszka, Małgorzaty Tuli czy Katarzyny Dembskiej.

 

Wchodzące w dorosły świat dziewczynki także mają bogatą ofertę lektur, z których bohaterkami mogą się utożsamiać i razem stawiać czoła nowym problemom. Popularne są historie o złamanych sercach, tajnych przygodach z przyjaciółkami lub opieką nad wymarzonym zwierzęciem. Spośród autorów warto wskazać na powieści m.in. Zofii Kaliskiej, Katarzyny Majgier, Agnieszki Tyszki, a z zagranicznych Catherine Wilkins czy Kelly McKein.