Co mówią o nas nasze balkony?

Przyglądając się osiedlowym blokom lub większym kompleksom mieszkalnym zauważymy, że mimo ujednoliconej architektury tych budynków, każde z mieszkań wyróżnia się nieco innym wyglądem balkonu. Kierując się własnym gustem, fantazją, a czasem najzwyklejsza potrzebą mieszkańcy instalują na balkonach różnorodne zasłony i obudowy dla balustrad, stawiają przepierzenia chroniące przed okiem wścibskich sąsiadów albo też dekorują je roślinami i ozdobnymi akcesoriami ogrodowymi. Nierzadko od pierwszego wejrzenia zorientujemy się, czy balkon służy komuś za składzik na niepotrzebne w domu sprzęty, czy też na miejsce relaksu, a może w ogóle nie jest używany. Balkon zdecydowanie dużo mówi o właścicielach i nierzadko jest ważnym kryterium przy zakupie mieszkania w Gdyni, Warszawie, czy Szczecinie.

 

Różne typy balkonów 

Balkony spotykane w nowo powstających budynkach różnią się od tych montowanych w wielkiej płycie. Z niewielkich klitek ograniczonych mało estetyczną metalowa barierką przeszły całkowita metamorfozę i obecnie stanowią prawdziwą ozdobę elewacji oraz dodatkową powierzchnię mieszkania wpływającą znacząca na komfort mieszkańców. Oczywiście, jak każda inna powierzchnia dodatkowa przynależna do lokalu, balkon również podnosi jego cenę. Najdroższe są apartamenty lub mieszkania na sprzedaż w Warszawie, które posiadają własny ogródek. Tego typu mieszkania w Warszawie znajdują się na parterze niektórych bloków i kompleksów mieszkalnych i dla wielu klientów są prawdziwym luksusem. Następnie plasują się mieszkania z tarasem lub loggią, a najtańsze są mieszkania z tradycyjnym balkonem. Zobaczmy na czym polega różnica pomiędzy poszczególnymi typami balkonów:

  • Balkon tradycyjny – najbardziej popularny typ we współczesnej architekturze, ma formę nawieszonej płyty przytwierdzonej do ściany budynku. Nie posiada dużej powierzchni, ale jest ona na tyle wygodna, by mieszkańcy mogli z niej swobodnie korzystać. Nierzadko posiadają ciekawie zaprojektowane balustrady wykonane ze szkła, metalu lub innych nowoczesnych, ale wytrzymałych materiałów.

  • Loggia - stosunkowo niewielka ilość mieszkań posiada loggie, czyli zadaszone wnęki w zewnętrznej ścianie budynku. Loggie mogą być otwarte lub zamknięte, wtedy posiadają przeszklone fronty zasłaniające je od zewnątrz.

  • Taras – najmniejszy odsetek współcześnie oferowanych mieszkań posiada tarasy. Przyczyną jest zapewne ich spora powierzchnia rozkładająca się najczęściej na planie kwadratu. W związku z tym spotyka się je głównie w lokalach umieszczonych na najniższych lub na najwyższych kondygnacjach budynków.

  • Balkon francuski- ciekawostka architektoniczna, która zyskuje na popularności. Ma formę balustrady przymocowanej do elewacji budynku tuż przy oknie balkonowym. Brak więc typowej płyty balkonowej do wyjścia na zewnątrz, jednak wciąż pozostaje możliwość podziwiania w pełni widoków oraz odetchnięcia świeżym powietrzem w otwartych drzwiach balkonowych.

 

Deweloperzy znając gusta swoich potencjalnych klientów w ramach jednego kompleksu są w stanie zaoferować mieszkania w Szczecinie, Gdyni lub Warszawie z różnymi typami balkonów. Co ciekawe niektóre lokale mogą posiadać nawet dwa balkony albo kombinację balkonu i loggii albo balkonu i tarasu w apartamentach dwupiętrowych.

 

Balkon do zadań specjalnych

Wraz ze zmianą naszych przyzwyczajeń balkon zmienił swoje przeznaczenie. Dziś rzadko służy do wywieszania mokrych ubrań do wyschnięcia, jako że większość pralek doskonale odwirowuje pranie albo wyposażona jest w suszarki. Tylko nieliczni właściciele , Szczecinie lub Warszawie nie posiadający piwnic albo schowków trzymają na nich swoje rowery i niepotrzebne w domu meble. Coraz częściej na balkonach, w loggiach czy na tarasach zobaczyć można wygodne zestawy ogrodowe składające się z drewnianych lub plastikowych stolików i foteli, na których mieszkańcy przesiadują pijąc poranną kawę lub zapraszając do domu przyjaciół. Poza tym na balkonach w mieszkaniach o południowej ekspozycji można się swobodnie opalać, jeśli tylko rozłoży się leżak o odpowiedniej porze. Miłośnicy ogrodnictwa mają tutaj spore pole do popisu; ich loggie i tarasy pachną świeżymi ziołami zasianym w donicach albo dojrzewającymi w słońcu pomidorami i truskawkami. O balkonach, troskliwi właściciele nie zapominają również zimą, umieszczając na nich kolorowe świąteczne iluminacje. Jak widać balkon może ona powiedzieć bardzo wiele, a co dokładnie, zależy wyłącznie od nas.

 

Artykuł powstał we współpracy z deweloperem Polnord, który oferuje nowe mieszkania na sprzedaż w Warszawie, Gdyni i Szczecinie.