Komfort, oszczędność i ekologia pod znakiem Start-Stop


Nowoczesne układy automatyczne znacznie poprawiły komfort prowadzenia pojazdów (szczególnie tych osobowych). Poruszanie się po przestrzeni miejskiej lub pozamiejskiej wymaga odpowiedniej uwagi i zdyscyplinowania. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom można zwiększyć komfort jazdy, a także sprawić, że będzie ona nieco bardziej ekonomiczna. Jednym z takich układów jest Start-stop.

 

 

Jak działa Start-stop?

Układ Start-stop jest dosyć złożoną jednostką. Jego podstawową funkcją jest wyłączanie silnika podczas stania na światłach. Silnik nie jest oczywiście zgaszany w każdej sytuacji. Pracę Startstop wspomaga rozrusznik, akumulator lub alternator. Odpowiednio zaprogramowane działanie komputera dba o bezpieczeństwo innych podzespołów. Wszystkie silniki ŠKODY wyposażone w silnik TSIposiadają system Start-stop. Silniki TSI działają w oparciu o funkcjonowanie turbosprężarki. Aby poprawić bezpieczeństwo, turbosprężarka chroniona jest przez specjalną pompę dbającą o obieg chłodzącej cieczy nawet po wyłączeniu silnika.

Tak, jak powyżej wspomniano opisywany układ nie w każdej sytuacji wyłączy silnik. Jakie warunki muszą zaistnieć, by zadziałał Start-stop? Po pierwsze istotna jest temperatura silnika. Jeśli jest zbyt niska lub zbyt wysoka, silnik będzie nadal działał. Po drugie – równie ważny jest poziom naładowania akumulatora. Po trzecie liczy się stan napięcia akumulatora. Przykład z dziedziny praktyki: jeśli klimatyzacja będzie wymagała stałego zasilenia, silnik nie zostanie wyłączony. Układ automatyczny został tak skonstruowany, aby nie wadzić i nie eksploatować innych jednostek, podzespołów wchodzących w strukturę auta. Najczęściej układ Start-stop wyposażony jest w specjalny wyłącznik, który w każdej chwili może zawiesić jego działanie.

 

Ekonomia i ekologia

W jakim kontekście Startstop jest jednocześnie ekonomiczny i ekologiczny? Ekonomia zakłada między innymi mniejsze zużycie paliwa. Z racji tego, że jest to system wyłączający w określonych okolicznościach silnik, automatycznie zostaje obniżone zużycie benzyny. Ma to szczególne znaczenie przy jeździe miejskiej. Każdy kierowca boryka się z korkami. Automatyczne wygaszanie silnika pozwala zatem na minimalizację kosztów. Jednocześnie cisza wynikająca ze specyfiki pracy układu automatycznego zwiększa komfort jazdy.

 

Emisja spalin związana z poruszaniem się samochodem jest niezwykle toksyczna dla środowiska naturalnego. Dlatego też zostały wprowadzone restrykcyjne dyrektywy unijne. Zasady wymuszają na firmach zastosowanie nowych, proekologicznych technologii. Jest to szczególnie ważne zagadnienie z perspektywy przyszłości planety. Koniecznością jest zatem wprowadzenie takich rozwiązań, które poprawią ogólną sytuację związaną z nadmiarem spalin nieomalże w każdym otoczeniu. Dotyczy to również kwestii zdrowia ludzkiego. Ekologicznej jedźcie sprzyja także system Start-Stop. Z racji tego, że układ wyłącza silnik w sprzyjających warunkach, zostaje znacznie zmniejszona emisja szkodliwych spalin.