Iniekcja krystaliczna, czyli osuszanie budynków na miarę Nobla


Technologia iniekcji krystalicznej jest jedną z metod osuszania budynków. Wykorzystuje się ją do wytwarzania izolacji przeciwwilgociowej wewnątrz obiektów, bez konieczności okopywania murów zewnętrznych. Prostota, ekologiczność i niska cena sprawiają, że metoda ta zyskuje coraz większe grono zwolenników w całej Polsce.

 

 

Wykorzystane odkrycie

Technologia iniekcji krystalicznej powstała dzięki odkryciom prof. Prigogina, nagrodzonego Noblem w 1977 roku za stworzenie pracy naukowej na temat zjawisk samoorganizacji kryształów. Metoda osuszania budynków stanowi praktyczne wykorzystanie zjawiska, które zostało jedynie teoretycznie przewidziane przez naukowca.

 

Technologia jest tym skuteczniejsza, im wilgotniejsze jest podłoże, dlatego przed przystąpieniem do osuszania, otwory iniekcyjne w murze są dodatkowo nawilżane. Osuszanie przy użyciu tej metody jest przewrotne w stosunku do wcześniej wykorzystywanych rozwiązań – nie przewiduje ono bowiem wstępnego osuszania i odsalania murów, wręcz przeciwnie – zakłada ich dodatkowe nasączenie i wykorzystanie cieczy do penetracji oraz izolacji podłoża. Ponadto zabezpieczanie przed wilgocią jest szybkie, gdyż pełen proces krystalizacji trwa zaledwie 7 dni.

 

Blokada przeciwwilgociowa jest wytwarzana z cementu, wody i aktywatora krzemianowego. W skład ostatniego wchodzą polimorficzne formy krzemianu i polikrzemianu. Do wykonania blokady używa się zatem jedynie naturalnych surowców, które są wytwarzane w Polsce. Dzięki temu, że w aktywatorze nie występują żadne syntetyczne surowce, iniekcja krystaliczna nie ma negatywnego wpływu na zdrowie. Osuszony za jej pomocą budynek może być bez przeszkód użytkowany i zamieszkiwany.

 

Realizacje w kraju

Aby mieć pewność co do skuteczności metody iniekcji krystalicznej, warto przyjrzeć się liście znanych obiektów, które zostały osuszone przy jej użyciu. W Polsce były to między innymi: Teatr Narodowy w Warszawie, dom w Żelazowej Woli, w którym urodził się Fryderyk Chopin, katedra polowa Wojska Polskiego, Wieczernik w Sanktuarium na Jasnej Górze, a także budynek Dowództwa Marynarki Wojennej w Gdyni.

 

Z technologii iniekcji krystalicznej korzystają jedynie te firmy, które posiadają odpowiednią licencję. W Polsce działa ich około 150, a jedną z nich jest Z.U.W. Bogdan Pawlak (http://www.pawlak.zgora.pl), która działa na rynku od 1984 roku. Zarówno zielonogórskie przedsiębiorstwo, jak i inne firmy działające na terenie kraju wykorzystują iniekcję krystaliczną do osuszania nowych i starych budowli, także po powodzi i podtopieniu.