Jak wybrać basen do ogrodu?


Mimo tego, że sezon wakacyjny dobiega już końca, to świetny czas na zakup basenu ogrodowego. Wyprzedażowe egzemplarze kuszą nawet o połowę niższymi cenami! Warto zastanowić się nad zakupem basenu do ogrodu z myślą o przyszłorocznych wakacjach, a my podpowiemy, jak wybrać odpowiedni model.

 

Decyzja o wyborze modelu basenu zależy od rozmiarów ogrodu. Powinniśmy dobrać basen tak, by nie zahaczał o pobliskie krzewy oraz pozwalał na swobodne poruszanie się po ogrodzie. W innym wypadku okaże się, że zamiast cieszyć, basen będzie nas irytował. Basen powinien stać na równym terenie, dokąd bez problemu dosięgnie wąż ogrodowy.

 

Na rynku istnieje kilka rodzajów basenów ogrodowych. Dmuchane, stelażowe, rozporowe a nawet drewniane. Okazuje się, że wybór basenu to nie taka prosta sprawa, przyjrzyjmy się zatem każdemu z tych modeli.

 

Baseny dmuchane to klasyczne modele, które świetnie się sprawdzą, jeśli macie w domu małe dzieci. Zajmują niewiele miejsca, są dostępne w wielu rozmiarach i w wymyślnych kształtach, przez co od razu przypadną do gustu naszym pociechom. Niewątpliwą zaletą jest niska cena oraz mobilność – taki basen można zabrać ze sobą na wakacje, by dziecko bezpiecznie bawiło się pod okiem rodziców. Wadą basenów dmuchanych jest kiepska trwałość – nawet ekspozycja na słońce może uszkodzić powierzchnię. W zasadzie baseny dmuchane to sprzęt na jeden sezon. Dlatego jeśli zdecydujemy się na model dmuchany, wybierajmy egzemplarze sprawdzonych firm (np. produkty marki Intex). Tworzywo w nich jest nie tylko trwalsze, ale można je z powodzeniem skleić specjalną łatką.

 

Zdecydowanie większą trwałością charakteryzują się baseny rozporowe. To sprzęt, w którym świetnie będą bawić się dzieci oraz dorośli. Baseny rozporowe są większe i głębsze. Dzieci powinny z nich korzystać pod okiem dorosłych. W przypadku basenów rozporowych nie trzeba pompki, bo woda napiera na ściany basenu, nadając mu pożądany kształt (za pomocą ciśnienia hydrostatycznego). Tworzywo, z jakiego zrobione są baseny rozporowe to poliester i PCV, przez co mogą posłużyć nawet przez kilka lat.

 

Kolejny rodzaj basenów ogrodowych to baseny stelażowe. To najbardziej wytrzymałe modele, które przypominają prawdziwe baseny, ale co za tym idzie – są również najdroższe. Basen stelażowy z powodzeniem może zastąpić basen wybudowany na stałe, a przecież jest zdecydowanie tańszy w eksploatacji. Konstrukcja basenów stelażowych to ścianki z PCV, które wspierają się na metalowym stelażu. Trzeba przyznać, że to dobra inwestycja dla rodzin oraz na spotkania ze znajomymi. Baseny stelażowe mieszczą minimum 10 osób.

 

 

Ostatni rodzaj to baseny drewniane. Tak naprawdę to baseny stelażowe, które wykończone są drewnianymi listwami. Rozwiązanie to polecamy osobom, które dbają o estetykę, gdyż modele drewniane prezentują się zdecydowanie ładniej w ogrodzie niż pozostałe baseny.