Krój pisma jako element wizerunku firmy, czyli jak dobrać font dla biznesu?

Foldery reklamowe, ulotki, plakaty, a nawet dokumenty firmowe powinny być drukowane przy użyciu jednego kroju pisma. Jednorodność w tym zakresie jest ważna ze względu na budowę spójnego wizerunku firmy wśród klientów. Dodatkowo ten błahy z pozoru aspekt ma wpływ na przyszłość przedsiębiorstwa – marki łatwo rozpoznawane przez odbiorów lepiej radzą siebie z konkurencją i osiągają większe zyski.

 

 

Identyfikacja wizualna, czyli po co ten font

Krój pisma, czyli font, jest jednym z elementów identyfikacji wizualnej marki. Jego odpowiedni dobór pozwala nawiązać lepszą relację z odbiorcą i podkreślić wartości, jakimi kieruje się firma. Firma powinna korzystać z jednego lub dwóch wybranych fontów, o określonej wielkości i odmianie (np. bold, semibold, regular, light). Dodatkowo powinna zapisać w brand book’u, czy w kroju stosowany jest kerning lub inny zabieg zwiększający czytelność tekstu i poprawiający jego odbiór. Zapisy te wykorzystuje nie tylko sama firma, tworząc dokumenty wewnętrze, ale i drukarnia online, która przygotowuje dla przedsiębiorstwa projekty graficzne.

 

Dzięki określeniu, jakiego fontu ma używać firma na ulotkach, plakatach czy w innych materiałach reklamowych, powstaje spójna koncepcja wizerunku marki. Najsłynniejsze na świecie marki wiedzą o tym doskonale. Każdy kojarzy font, jakim zapisywana jest nazwa Milka czy Windows. Wystarczy użyć do ich zapisania innego kroju pisma, a odbiorca uzna, że ma do czynienia z inną firmą, przez co sięgnie po inny produkt.

 

Szeryfy, groteski, kursywy, czyli co „mówi” krój pisma

Dobór odpowiedniego kroju pisma jest kluczową sprawą dla firmy, która chce stworzyć spójną identyfikację wizualną. Kroje szeryfowe prezentują się świetnie w druku, jednak renomowane drukarnie jak diamond-druk.pl świetnie radzą sobie z wykorzystywaniem w druku również pism groteskowych. Dodatkowo drukarnie online pomagają w przygotowaniu profesjonalnych projektów graficznych. Jeżeli wybrany krój pisma jest nieczytelny przy użyciu czcionki o wskazanej przez firmę wielkości, proponują jej zwiększenie bądź nawet poprawienie projektu całej wizytówki, ulotki bądź innego materiału reklamowego.

 

Drukarnie prowadzące własne studia graficzne oferują ponadto pomoc w dobrze kroju pisma do charakteru marki. Font może budować autorytet firmy, zwiększać zaufanie, podkreślać przyjazne stosunki z klientami czy też wskazywać na długoletnie tradycje firmy. Jego rola zmienia się w zależności od jego rodzaju. Firmy, które nie mają pomysłu, jaki krój pisma wybrać dla siebie, mogą liczyć nie tylko na poradę, ale również na zobaczenie na elektronicznych makietach, jak będą wyglądać materiały z danym fontem.