Konto osobiste na potrzeby firmowe - to dobry pomysł?Przymierzasz się do założenia własnej firmy? Przy dopełnianiu formalności musisz uwzględnić także rachunek bankowy. Zastanawiasz się, czy wystarczające będzie konto osobiste czy koniecznością będzie założenie konta typowego dla firm?

 

 

Nie istnieją żadne przepisy, które uniemożliwiałyby wykorzystania rachunku osobistego na cele firmowe. Warto jednak wiedzieć, że niektóre banki zabraniają tego w swoich regulaminach. A to oznacza, że konto firmowe będzie koniecznością. Gdyby jednak założyć, że korzystanie z rachunku osobistego jest możliwe, nie zawsze okazuje się to słuszną decyzją.

 

Konto osobiste utrudnia oddzielenie finansów osobistych od firmowych

W sytuacji, gdy należności za wystawione faktury spływają na konto osobiste, wówczas trudno jest oddzielić finanse osobiste od firmowych. W efekcie bardzo łatwo "zatracić się" w przychodach i kosztach. Historia rachunku bankowego przestaje być czytelna, co z kolei sprawia, że saldo firmowych wpływów jest trudne do określenia.

 

Konto osobiste wcale nie musi być tańsze

Wielu przedsiębiorców decyduje się na pozostanie przy rachunku osobistym, ponieważ konta firmowe z reguły są droższe. O ile od klientów indywidualnych banki nie pobierają opłat np. za przelewy, tak od klientów biznesowych już tak. I nie ma przy tym znaczenia, czy przelew dokonywany jest w ramach tego samego banku.

Zgodnie z informacjami na stronie https://www.ideabank.pl/ranking-kont-bankowych, wcale tak być nie musi. Zestawienie dokładnie pokazuje, że konto firmowe, podobnie jak konto osobiste nie musi wiązać się z opłatami, np. za przelewy standardowe czy prowadzenie rachunku bankowego.

 

Konto osobiste utrudnia zachowanie płynności finansowej

Problem z oddzieleniem przychodów i wydatków osobistych od firmowych może utrudnić zachowanie płynności finansowej. Nigdy niewiadomo, z jakich środków korzystamy na cele prywatne - czy są to nadal finanse osobiste, czy już firmowe.

 

Wybierz konto firmowe i nie przepłacaj

Rachunek osobisty, choć z pozoru może wydawać się oszczędniejszym i lepszym rozwiązaniem, niekoniecznie taki jest. Dlatego przy prowadzeniu przedsiębiorstwa warto jednak zdecydować się na typowy rachunek dla firm. Szczególnie, że w wielu bankach można otworzyć go na bardzo korzystnych warunkach.

Za otwarcie i prowadzenie konta firmowego nie jest pobierana żadna opłata. Darmowe są także przelewy standardowe - bez miesięcznego limitu i nie tylko do urzędu skarbowego czy ZUS. Ponadto istnieje możliwość skorzystania z preferencyjnych warunków przy podpisywaniu umowy na instalację terminalu płatniczego (źródło: https://www.ideabank.pl/konto-firma-to-ja).

Sprawdź, więc dostępne oferty rachunków firmowych i przeanalizuj opcje. Szybko przekonasz się, że konto dla przedsiębiorców jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż rachunek osobisty. Pod warunkiem, że wybierzesz rekomendowane przez innych przedsiębiorców konto firmowe.