Wybieramy okna dachowe: krok po kroku


Poddasze użytkowe to miejsce, w którym okna dachowe stanowią nieodłączny element, wpuszczając światło dzienne i czyniąc przestrzeń wizualnie większą. Odpowiednio dobrane systemy okienne sprawiają, że mieszkanie na poddaszu jest znacznie przyjemniejsze, a czas spędzony na pracy lub relaksie mija w dobrej atmosferze. Bogaty wybór od uznanych producentów pozwala optymalnie zagospodarować każdą powierzchnię dachu.

 

Wybór odpowiednich okien dachowych – dobra decyzja na długie lata

Bez względu na to, czy Twój dach jest dopiero w fazie planowania i możesz ustalić liczbę okien oraz ich wielkość, czy też czeka Cię renowacja dachu, w tym wymiana systemów okiennych, zdaj się na zaufanych producentów, którzy poprzez odpowiednio dobrany asortyment są w stanie zaspokoić indywidualne potrzeby. Nowoczesne rozwiązania sprawiają, że na poddaszu będzie zawsze pogodnie i bezpiecznie.

 

Wybierając w dachowych oknach należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które wpływają na to, że zakup będzie udany:

  • wysokość dolnej krawędzi ościeży – dotyczy samej konstrukcji dachu oraz miejsca zamontowania ościeżnicy i ma wpływ na dobór okien pod kątem ich otwierania. Przy oknach umieszczonych nisko sprawdzą się systemy uchylno-obrotowe, ponieważ uchylone okno nie będzie zajmować miejsca wewnątrz, natomiast gdy ościeżnica jest wysoko na połaci dachu, wybierz system obrotowy,

  • wielkość profilu – powierzchnia okien powinna stanowić 1/8-1/10 powierzchni podłogi i dobór według tego przelicznika pozwoli na doświetlenie poddasza w odpowiednim stopniu za pomocą światła dziennego. Można wybrać zarówno jedno odpowiednio duże okno, jak również kilka mniejszych, których łączna powierzchnia będzie stanowić powyższy ułamek względem podłogi w danym pomieszczeniu,

  • materiał wykonania – zarówno systemy drewniane, jak też plastikowe oraz plastikowe z drewnianą okleiną, mogą sprawdzić się na poddaszu pod warunkiem, że zostały odpowiednio stworzone i zabezpieczone nawierzchniowo. Standardem jest stosowanie profili PCV w pomieszczeniach o zwiększonej wilgotności, natomiast nowoczesna obróbka drewna sprawia, że również okna drewniane będą odpowiednie do kuchni czy łazienki,

  • pakiety szybowe – okna trzyszybowe mają mniejszy współczynniki przenikania ciepła niż dwuszybowe, dlatego pozwalają zmniejszyć koszty ogrzewania, co ma znaczenie nie tylko w domach energooszczędnych. Warunkiem uzyskania faktycznych rezultatów jest zakup okien dachowych dobrej jakości, z wielokomorowymi profilami okiennymi lub odpowiednim dodatkowym ich uszczelnieniem,

  • dodatkowe zabezpieczenia – aby zmniejszyć ryzyko włamania od strony dachu, należy wybrać okna antywłamaniowe. Podstawą jest szyba utrudniająca wybicie, wzmocniona w swojej strukturze lub poprzez naklejenie specjalistycznej powłoki. Ważny jest także zamek, który opcjonalnie występuje w klamce lub należy zamontować go osobno na profilu okiennym i zamknąć kluczem.

 

Rozpatrując powyższe kwestie należy rozważyć, czego dokładnie oczekujesz od okien dachowych, a następnie zlecić montaż specjalistom. Oni przeprowadzą odpowiednio kolejne etapy, dbając o każdy szczegół.

 

Więcej o oknach dachowych przeczytać można na stronie dachybialystok.pl.

 

 

Na dobrych oknach dachowych możesz zawsze polegać

Współczesne dachowe okna są wielofunkcyjne, praktyczne i efektownie uzupełniają poddasze. Prawidłowe użytkowanie sprawi, że będą działać bez zarzutu, a odpowiednia pielęgnacja pozwoli zachować pierwotny wygląd szyb i profili. Zdecyduj się zatem na zmiany, które wniosą więcej światła do Twojej codzienności.