Jak można oszczędzić, spłacając kredyt we frankach?

Od 2011 roku frankowicze mogą spłacać kredyt bezpośrednio we frankach, unikając bankowej marży za wymianę waluty przeznaczonej na spłatę rat. Aby skorzystać z takiej możliwości, wystarczy podpisać aneks do umowy kredytowej. Wówczas możemy poszukać innych możliwości zakupu franka, po znacznie niższych cenach. Jedną z takich opcji jest wymiana waluty przez internet. Jak z niej korzystać, aby jak najwięcej zaoszczędzić?

 

Społeczność lub e-kantor

Decydując się na zakup waluty w Internecie, mamy do wyboru 2 warianty: społecznościową platformę wymiany walut lub internetowy kantor. Społeczność wymiany walut funkcjonuje na podobnych zasadach, jak portale ogłoszeniowe czy aukcyjne: użytkownicy sami sprzedają waluty i sami ustalają ich ceny. W internetowym kantorze kursy są ustalane przez operatorów serwisu, w oparciu o średni kurs NBP i ceny walut na rynku Forex. Znamienną cechę kantorów online jest bardzo niski spread, czy różnica pomiędzy kursem kupna i sprzedaży waluty. Podczas gdy w bankach może on sięgać 45-50 gr, w e-kantorze wynosi zazwyczaj ok. 2-3 gr, a w niektórych przypadkach mniej niż 1 gr. Dzięki temu kurs waluty jest korzystniejszy niż w banku.

 

Zakup franków online

Jeżeli chcemy korzystać z internetowej wymiany walut, musimy posiadać konto walutowe, aby nie płacić bankowych marży za przewalutowanie. Aby rozpocząć operację zakupu franków, logujemy się do e-kantoru i ustawiamy parametry wymiany. Serwis wskazuje nam, jaką kwotę w PLN mamy przesłać. Kiedy nasz przelew dotrze na konto e-kantoru, możemy zatwierdzić transakcję. Następnie internetowy kantor wymienia złotówki na franki i przesyła nam odpowiednią sumę w CHF na konto walutowe. Warto pamiętać, że wymiana jest dokonywana według kursu obowiązującego w momencie zatwierdzenia transakcji, a nie w momencie jej rozpoczęcia – a więc zanim klikniemy „zatwierdź”, upewnijmy się, że kurs nie uległ niekorzystnej zmianie.

 

Spłata kredytu przez internetowy kantor

Frankowicze mogą skorzystać również z opcji automatycznej spłaty kredytu, dostępnej w niektórych e-kantorach. Usługa polega na tym, że co miesiąc z naszego konta do internetowego kantoru przelewane są środki w PLN (ustawiamy stałe zlecenie na koncie), a następnie są automatycznie wymieniane na CHF po preferencyjnym kursie. Po dokonaniu wymiany e-kantor przesyła wskazaną sumę we frankach do banku, w którym spłacamy kredyt. Plan kredytowy może okazać się nawet bardziej opłacalny niż standardowa wymiana, ponieważ wiąże się częstokroć z dodatkowymi promocjami lub niższą ceną franka.

 

Kurs na oszczędzanie

Oszczędzanie jest o wiele skuteczniejsze, jeżeli jesteśmy dobrze poinformowani o dostępnych cenach i możliwościach. Dlatego dobrze jest śledzić na bieżąco kursy walut w e-kantorach i bankach (porównanie kursów znajdziemy m.in. na https://internetowykantor.pl/kurs-franka/), aby móc przeanalizować poszczególne oferty i kupić franki jak najtaniej.