Logistyka w sklepie internetowym czy Twój sklep jest gotowy na Święta?

Black Friday czyli międzynarodowe święto handlu (również, a obecnie może i przede wszystkim ehandlu) organizowane co roku pod koniec listopada to pierwszy test obciążeniowy wszystkich procesów w Twoim e-sklepie. Po nim następuje kilka dni przerwy, Mikołaj i zaczyna się – przedświąteczny szał zakupowy, którego kulminacja przypadnie w tym roku na piątek 23. Grudnia, gdy ostatni zapominalscy i spóźnialscy będą próbowali jeszcze kupić prezenty świąteczne dla swoich bliskich. Szybkie, terminowe dostarczenie zamówionych produktów będzie wtedy najważniejsze. Czy Twój sklep internetowy jest na to gotowy? Wspólnie zastanowimy się nad tym w poniższych artykule.

 

Korzyści

Gdy klient zamówi towar w Twoim sklepie musisz dostarczyć mu go w oferowanym czasie. W przeciwnym czasie możesz go stracić, a co gorsze chętnie podzieli się negatywną opinią ze znajomymi Badania mówią, że niezadowolony klient podzieli się krytyczną opinią na temat sklepu z 10 osobami, podczas gdy zadowolony pozytywną tylko z 3. Co gorsza badania te były prowadzone gdy media społecznościowe nie były tak popularne i liczba osób, którzy mają tysiące znajomych czy obserwujących ich profile w mediach społecznościowych nie była tak duża.

Z drugiej jednak strony warto – zwłaszcza w okresie przedświątecznym – wyróżnić się na tle konkurencji krótki oferowanymi terminami dostawy. 2 dni przed świętami pewność, że produkt dotrze przed Wigilią będzie dla wielu klientów warta dużo więcej, niż kupno produktu w sklepie z najniższą ceną. Jak skrócić czas dostawy?

Stany magazynowe

Pierwszym czynnikiem, który wpłynie na czas dostawy produktu do odbiorcy jest to, czy będzie dostępny na magazynie. Przeanalizuj sprzedaż z całego roku (idealnie jeżeli dysponujesz danymi z poprzednich okresów świątecznych) przedyskutuj z działem marketingu jakie produkty będą szczególnie promowane, a które zostaną objęte promocjami, które mogą znacznie podnieść wolumen sprzedaży i odpowiednio zaplanuj zatowarowanie sklepu.

Sprawne pakowanie

Czas możesz stracić lub zaoszczędzić na odcinku pomiędzy otrzymaniem zamówienia, a nadaniem paczki. Czy przewidziałeś dodatkowe roboczogodziny pracowników odpowiedzialnych za kompletowanie zamówień? Przygotowałeś dla nich wygodne stanowiska (specjalne stoły do pakowania zamówień to obecnie już branżowy standard) wyposażone w zapasy materiałów takich jak taśmy czy pudełka?

Ostatnia prosta

I wreszcie to co często najważniejsze – dostawca przesyłki. Wybierając kuriera upewnij się, że rozpatrujesz maksymalne spektrum możliwości. Ułatwi to portal kurierski, np. Europaka.pl, który w jednym miejscu zbiera oferty kurierów nie tylko z Polski.

Wybierając kuriera weź pod uwagę poza ceną również takie czynniki jak elastyczność w godzinach odbioru przesyłek z Twojego magazynu, gwarantowany czas dostawy, łatwość odbioru przez klienta (czy kurier dzwoni przed dostarczeniem, aby ustalić wygodną dla klienta godzinę odbioru?) oraz odsetek przesyłek uszkodzonych w transporcie.

Przeanalizowanie całego procesu logistycznego w Twoim sklepie pozwoli Ci zyskać sporo w oczach klientów, kiedy najbardziej potrzebują bezproblemowej i sprawnej realizacji zamówienia – w gorączce przedświątecznych zakupów.