Doładowania prepaid - czy to się opłaca?


Ponad 20 milionów - tyle posiadaczy telefonów komórkowych w Polsce używa kart SIM w systemie prepaid. Co sprawia, że Polacy tak chętnie korzystają z systemów przedpłaconych w przypadku telefonii komórkowej? Czy perspektywa braku konieczności ponoszenia zobowiązań abonamentowych, jaką zewsząd kuszą różni operatorzy GSM, rzeczywiście przynosi aż tak wielką korzyść użytkownikom?

 

 

Abonament - pozorna wygoda!

Wiele osób decyduje się na wybór abonamentu, wychodząc z założenia, że znacznie wygodniejsze jest comiesięczne odprowadzanie konkretnej kwoty niż konieczność doładowywania konta.

 

Dodatkowo, już na pierwszy rzut oka oferty abonamentowe wydają się być o wiele korzystniejsze niż typowe propozycje “na kartę”. Operatorzy GSM kuszą potencjalnych klientów wyjątkowo korzystnymi ofertami najnowszych telefonów czy ogromnymi pakietami danych/minut rozmów do wykorzystania czy darmowych SMS-ów. Faktycznie, umiejętny wybór takiej oferty pozwoli na spore oszczędności, a dodatkowo także na zakup najnowszego smartfona w atrakcyjnej cenie.

 

Nie wolno jednak zapominać o tym, że podpisanie umowy abonamentowej wiąże użytkownika z operatorem na długi czas - ostatecznie, te 24 czy 36 miesięcy, przez które trzeba koniecznie odprowadzać opłaty abonamentowe, to spora ilość czasu.

 

O ile sama konieczność opłaty nie jest jeszcze aż tak znacznym problemem, o tyle bardzo często okazuje się, że w tym czasie pojawiły się już znacznie lepsze oferty na rynku. Niestety, zapisy umowy abonamentowej rzadko kiedy pozwalają na bezproblemową zmianę operatora. Zazwyczaj taki ruch wiąże się z koniecznością opłacenia dosyć pokaźnych kar umownych,  co sprawia, że cały proces zwyczajnie traci sens.Zalety ofert prepaid

Przez lata oferty w formule prepaid uważane były za propozycje skierowane wyłącznie do ludzi bardzo młodych, nie posiadających jeszcze stałego źródła dochodów. Brak konieczności uiszczania stałych, comiesięcznych opłat oraz łatwa kontrola kwot wydatkowanych na telefon sprawiają, że takie oferty rzeczywiście mogą przypaść do gustu młodym osobom. Tymczasem, oferty “na kartę”, jak w Polsce często określa się tego typu formuły, to propozycja która może przypaść do gustu osobom w każdym wieku!

 

Brak zobowiązań to jedna z największych zalet systemów prepaid. Posiadając telefon “na kartę”, w każdej chwili można przenieść numer do innej sieci, wybierając właśnie tę, której oferta jest w danej chwili najkorzystniejsza. W odróżnieniu od posiadaczy abonamentu, użytkownik telefonu w systemie prepaid nie zapłaci nawet złotówki! Sama procedura przeniesienia numeru zajmie najwyżej kilka godzin.

 

Oferty na kartę to idealna propozycja dla osób, którym zależy na dostępie do najciekawszych promocji na rynku. Nie jest tajemnicą, że celem przyciągnięcia nowych klientów, operatorzy wręcz prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej wymyślnych propozycji. Z tego powodu, oferty w systemie prepaid są znacznie bardziej korzystne niż porównywalne cenowo (a często nawet droższe) propozycje w ramach abonamentu.

 

Sam zakup karty SIM w formule prepaid to formalność. Nie ma konieczności wypełniania setek umów, a nawet obowiązkowa rejestracja numeru zajmie najwyżej chwilę - w odróżnieniu od wszystkich formalności związanych z podpisaniem umowy abonamentowej.

 

 

Gdy skończą się środki...

Co zrobić, gdy na koncie nagle skończą się środki, a pojawia się potrzeba wykonania kilku ważnych telefonów? Jeszcze kilka lat temu taka sytuacja wiązałaby się z koniecznością wyprawy do sklepu lub kiosku, celem zakupu doładowania konta. Dziś jednak nie trzeba już nawet wstawać z fotela, by wykonać doładowanie prepaid! Operatorzy oferują możliwość zasilenia konta w Internecie!

 

Cała procedura jest maksymalnie uproszczona i wymaga jedynie dostępu do Internetu. Wystarczy jedynie podać numer telefonu oraz adres e-mail, który posłuży do przesłania potwierdzenia doładowania. Sama płatność również odbywa się online - przykładowo, na portalu https://doladowania.orange.pl/ wystarczy wybrać swój bank z listy, by po kilku sekundach cieszyć się środkami na koncie.  W takiej formule można doładować konto telefonu komórkowego na niemalże dowolną kwotę - od kilku złotych, do sumy nawet 200 PLN!

 

Nie ma już zatem ryzyka, że nagle pozostaniesz bez środków na koncie! Nie ma znaczenia, czy akurat jest północ i wszystkie sklepy w Twojej okolicy są zamknięte, czy też może wypoczywasz na plaży w Darłowie i nie masz ochoty iść do sklepu - możliwość zasilenia konta jest cały czas dostępna! A jeżeli nawet w okolicy akurat brak dostępu do Internetu, zawsze możesz zlecić wykonanie doładowania prepaid komuś z rodziny lub znajomych.

 

Telefon na kartę? W zależności od polityki danego operatora, taka oferta może być o wiele ciekawsza niż abonament, w szczególności dla osób, którym zależy przede wszystkim na utrzymaniu maksymalnie niskich kosztów używania telefonu.