Implant ślimakowy czym jest i jak działa?

Implant ślimakowy jest aktualnie najlepszą opcją dla osób słabo słyszących i niesłyszących, która pomaga czerpać radość z otaczających nas dźwięków. Jest to małe urządzenie, które lekarz łączy operacyjnie z systemem nerwowym. Implant nie sprawia, że osoba z niezdolnością usłyszy świat tak, jak ludzie zdrowi, jednak pomaga w zwiększeniu komfortu życia i umożliwia praktycznie bezproblemowe komunikowanie się. Pozwala cieszyć się muzyką i rozróżniać dźwięki nawet w hałaśliwym otoczeniu.

 

Czym jest implant ślimakowy?

Implant ślimakowy to urządzenie elektroniczne, które jest odpowiednie dla dzieci i dorosłych, którzy otrzymują niewielkie korzyści z tradycyjnych aparatów słuchowych, ponieważ często pozwalają one wyłapywać jedynie najgłośniejsze odgłosy. Implant ślimakowy działa na innej zasadzie, ponieważ dźwięki są przekonwertowane do drobnych impulsów elektrycznych, a te są z kolei przesyłane bezpośrednio do nerwu słuchowego. Implant może zatem pominąć niektóre z wewnętrznych struktur ucha, które nie działają. Należy pamiętać jednak o tym, że nie można oczekiwać, aby urządzenie elektroniczne było w stanie zapewnić doświadczenia dostarczane przez zdrowe ucho.

Implant ślimakowy posiada kilka różnych części - wewnętrznych (niewidocznych) i zewnętrznych.

 

Jak działa implant słuchowy?

1. Elementy zewnętrzne

Te wyglądają bardzo podobnie do aparatu słuchowego. Składają się z mikrofonu, procesora dźwięku, magnesu i nadajnika. Mikrofon odbiera przychodzące dźwięki i zmienia je na sygnały elektryczne, które następnie przesyła do procesora. Tam rozdzielane są obustronnie (to oznacza, że osoba będzie wiedzieć, z której strony dochodzi dźwięk). Sygnał jest następnie wysyłany z powrotem do przewodu, a później do nadajnika. Sygnał przechodzi przez skórę przy użyciu fal radiowych i trafia do wewnętrznych części implantu. Niektóre procesory mogą być regulowane za pomocą zdalnego pilota.

2. Elementy wewnętrzne

Są to części urządzenia wszczepiane przez chirurga podczas operacji. Składają się z wewnętrznego odbiornika z środkowym magnesem. Są niewidoczne, umieszczone pod skórą, jednak mogą być wyczuwalne przy delikatnym dotknięciu. Stymulator odbiera sygnał radiowy z nadajnika zewnętrznego. Stamtąd sygnał pobierany jest za pomocą cienkiego drutu do ślimaka ucha wewnętrznego. Impuls z elektrod aktywuje nerw słuchu, który następnie zaczyna komunikat po zwykłym szlaku do mózgu. Na tym etapie sygnał może być interpretowany przez mózg jako dźwięk.

 

Doświadczenie i praktyka powinna pomóc ludziom zacząć odróżnić niektóre dźwięki, jakie mogą być odbierane dzięki implantowi słuchowemu. Zajmuje to wiele pracy i wymaga wprawy, więc niekiedy warto skorzystać z pomocy lekarzy lub zespołu rehabilitacyjnego.

 

Więcej na temat implantów ślimakowych możesz przeczytać tutaj: http://www.medicus.com.pl/implanty-sluchowe/implanty-i-protezy/implant-slimakowy