Niepokoi cię kurs funta w atmosferze Brexitu? Sprawdź wymianę walut online

Brexit spowodował niemałe zamieszanie na rynku walutowym – podczas gdy na jeszcze na początku 2016 roku 1 GBP kosztował prawie 6 PLN (ok. 5,70-5,80 zł), dziś średni kurs wynosi o kilkadziesiąt groszy mniej (ok. 5,15 zł). Taka sytuacja z pewnością nie jest zadowalająca dla Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii, którzy przynajmniej część swoich pieniędzy wymieniają na polską walutę lub przesyłają rodzinie pozostającej w Polsce. W związku z tym warto znaleźć jak najbardziej optymalną formę wymiany waluty, która nie przyniesie nam dodatkowych strat.

 

W banku, w kantorze czy w internecie?

Wymiana funtów w banku jest uznawana za najbezpieczniejsze rozwiązanie, jednak kurs waluty jest już mniej satysfakcjonujący. Wszystkiemu winne są marże, które banki narzucają za przeprowadzenie transakcji i które przyczyniają się do wysokich spreadów, czyli różnic pomiędzy kursami kupna i sprzedaży waluty. Oznacza to, że np. wymieniając 1000 funtów na polską walutę, otrzymamy 5010,80 zł, natomiast dokonując wymiany w drugą stronę, czyli kupując 1000 funtów, zapłacimy 5401,20 zł. Alternatywą dla banków są kantory, w których możemy znaleźć lepsze kursy, jednak w grę wchodzi jedynie wymiana gotówki, co rodzi pewne ryzyko i niedogodności – szczególnie w przypadku większych kwot. Pozostaje zatem trzecia opcja: bezgotówkowa wymiana waluty w internecie.

 

Społecznościowa wymiana walut

Jedną z form internetowej wymiany walut są społecznościowe platformy, funkcjonujące na podobnych zasadach, jak np. portale aukcyjne czy ogłoszeniowe. Użytkownicy sami zamieszczają swoje oferty dotyczące sprzedaży lub zakupu danej waluty i sami ustalają ceny. Poszukując najlepszej ceny, możemy skorzystać z rankingów sporządzanych prze operatorów tego typu platform lub z automatycznego wyboru oferty, która w danym momencie jest najkorzystniejsza.

 

Jak działa internetowy kantor?

Drugim – nieco popularniejszym – rozwiązaniem dla osób, które chcą wymienić funty w internecie, jest internetowy kantor. Kursy walut w takich serwisach są również znacznie korzystniejsze dla klientów niż w bankach, a w niektórych przypadkach stanowią mocną konkurencję również dla kantorów stacjonarnych. Poza tym wymiana, ze względu na bezgotówkową formę i procedury związane z monitoringiem transakcji. Aby skorzystać z usług internetowego kantoru, trzeba być właścicielem konta walutowego. Jeżeli chcemy np. wymienić 1000 GBP na złotówki, wykonujemy przelew z konta walutowego do e-kantoru, następnie potwierdzamy transakcję wymiany według kursu, który w danym momencie obowiązuje, i otrzymujemy przelew zwrotny w PLN na rachunek złotówkowy.

 

Kurs funta w kantorze online

Znamienną cechą kantorów internetowych są bardzo niskie spready, które wynoszą zazwyczaj ok. 1-4 grosze (lub nawet mniej, w zależności od waluty). Dla porównania, spread w banku to średnio 25-45 groszy. Aby wymienić funty po jak najlepszej cenie, warto śledzić kursy na bieżąco, np. na stronie https://internetowykantor.pl/kurs-funta/, gdzie możemy od razu porównać kurs funta w kantorze online z kursami w bankach oraz średnim kursem NBP.