Projekt gotowy czy indywidualny


Decydując się na budowę własnego domu stajemy przed wieloma dylematami, które musimy rozstrzygnąć jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Jednym z nich jest sprawa wyboru projektu. Do wyboru mamy gotowe lub na zamówienie. Każdy z nich ma swoje wady i zalety.

 

Projekty gotowe

W katalogach jest ich bardzo dużo i każdy, kto wykaże się cierpliwością na pewno znajdzie dom spełniający jego oczekiwania. Wybór gotowego projektu jest na pewno wersją bardziej ekonomiczną, już za kwotę do 5 tys. zł możemy stać się posiadaczem kompletnego projektu. Zawiera on projekt architektoniczny, konstrukcyjny, instalacji wewnętrznych (sanitarnej i elektrycznej). Znacznie skraca to czas przygotowania dokumentacji dla urzędu wydającego zezwolenie na budowę.

Wybierając gotowy projekt mamy już jego wizualizację, a więc wiemy jak będzie wyglądał w rzeczywistości. Jest to szczególnie ważne dla osób, które nie potrafią czytać projektów, czyli dla większości z nas.

Czasami do gotowych projektów domów biuro projektów dodaje plan zagospodarowania otaczającej działki, co dodatkowo obniża koszty. Oczywiście nie musimy go realizować, ale może być inspiracją do indywidualnych rozwiązań.

Niestety gotowe projekty mają też swoje wady. Może okazać się, że wybrany projekt nie będzie pasował do naszej działki i trzeba będzie znaleźć jakiś kompromis (wielkość, usytuowanie budynku).

W gotowych projektach możliwość wprowadzanych zmian jest ograniczona (ich zakres jest zawsze określony), większe zmiany wymagają zgody autora i wiążą się z dodatkowymi kosztami.

 

Projekty indywidualne

Przede wszystkim są znacznie droższe i czas ich realizacji znacznie dłuższy. Rekompensatą za to jest możliwość zaprojektowania domu „swoich marzeń” dostosowanego do potrzeb i wymagań inwestora. Będzie to dom inny od pozostałych, dopasowany do położenia działki i dobrze wpisujący się w otoczenie. Inną zaletą projektu indywidualnego jest możliwość zaplanowania domu na przyszłość, gdy rodzina się powiększy lub gdy dzieci podrosną Możemy uczestniczyć na każdym etapie projektu i wprowadzać ewentualne zmiany, aż osiągniemy zadowalający nas efekt.

 

Przydatne linki:  http://pracownia-projekty.dom.pl/ - Największy  wybór projektów domów jednorodzinnych.