Wkrótce Wielkanoc, Komunia, Chrzciny? Sprawdź, jak przygotować uroczysty obiad


Jeśli myślisz, że do wielkanocnych lub komunijnych uroczystości pozostaje jeszcze sporo czasu, masz sporo racji, jednak już teraz warto zastanowić się nad wyjątkowym menu i sposobem podania niecodziennego obiadu. Pomyśl nad aranżacją świątecznego stołu. Zastanów się, czy masz niezbędną zastawę i wystarczający komplet eleganckich sztućców. Teraz masz jeszcze czas, aby uzupełnić ewentualne braki i spokojnie przygotować się do uroczystości.

Uroczysty obiad – co, kiedy i jak podać?

Gdybyś chciała drobiazgowo stosować się do obowiązujących zasad savoir – vivre, musiałabyś podać uroczysty obiad pomiędzy godziną 19.00 a 20.00. Na szczęście można od powyższej zasady robić odstępstwa i z czysto praktycznych względów podawać uroczysty obiad o nieco wcześniejszej porze. W przypadku obiadów świątecznych, lub tych związanych z uroczystością Pierwszej Komunii lub Chrztu czynnikiem, który przyspiesza porę podania posiłku jest powrót rodziny i gości z kościoła. To naturalne, że nie będziemy zwlekać w tym wypadku z podaniem posiłku.

Uroczysty obiad to standardowo 13 dań. Jednak i w tej kwestii można z powodzeniem robić wyjątki i komponować eleganckie menu zaczynając już od 4 potraw. Takie uwspółcześnione rozwiązanie jest zdecydowanie łatwiejsze do zastosowania w domowych warunkach. Najlepiej będzie jednak podać 7 dań, na które składać się będą następujące elementy:

  1. 1. Zimna przystawka.
  2. 2. Zupa lub gorąca przystawka.
  3. 3. Danie gorące z ryby lub z drobiu.
  4. 4. Danie główne mięsne (wieprzowina, wołowina, dziczyzna).
  5. 5. Sery.
  6. 6. Owoce.
  7. 7. Ciasta i / lub tort.


Pamiętaj, że kawę podajemy po zakończonym obiedzie, a zatem po podaniu wszystkich wyżej wymienionych dań. Zwyczajowo poobiedniej, koniecznie czarnej kawie towarzyszą jedynie czekoladki i kruche ciasteczka, ewentualnie trunki w postaci słodkich likierów oraz koniaku.

Tak wiele dań rodzi z pewnością Twoje pytanie dotyczące wielkości porcji. Otóż powinny być one zmniejszane wraz z dodawaniem kolejnych pozycji do uroczystego menu. Zatem im więcej dań podasz, tym mniejsze powinny być proponowane porcje.

Równie ważna jest oprawa świątecznego obiadu. O czym powinnaś zatem pamiętać?

Przygotowując świąteczny lub inny, niecodzienny obiad zazwyczaj skupiamy się szczególnie na kolejnych pozycjach uroczystego menu. Poszukujemy oryginalnych przepisów, testujemy nowe smaki. Jednak dla pełni sukcesu warto pamiętać także o aranżacji naszego uroczystego stołu.

Już dzisiaj sprawdź swój serwis obiadowy. Czy jest kompletny i wystarczająco elegancki na tak wyjątkową okazję? Może powinnaś zastanowić się nad stylową, subtelnie zdobioną porcelaną? Czasem dobrze dobrany, elegancki serwis stanowi sam w sobie wyjątkową ozdobę stołu, a podawany posiłek zyskuje w ten sposób zupełnie inny, bardziej wytworny charakter. Sztućce Gerlach, eleganckie i ponadczasowe, będą doskonałym dopełnieniem podniosłego charakteru aranżacji uroczystego stołu. Pamiętaj jedynie, aby obrus dobrać do koloru i wzoru zastawy stołowej, zgodnie z zasadą, która mówi, iż obrus gładki należy łączyć z porcelaną zdobioną wzorem, natomiast obrus nieco bardziej fantazyjny – wzorzysty lub gnieciony – powinien zostać zestawiony z porcelaną gładką i oszczędną w zdobieniach. Równie ważną rolę w eleganckiej aranżacji stołu pełnią serwety. Należy je dobrać do charakteru okazji, obrusu i zastawy stołowej. Fantazyjnie ułożone mogą stanowić doskonałą, a zarazem praktyczną ozdobę stołu. Co jednak ważne, pamiętajmy, że nieeleganckim zachowaniem jest nieskorzystanie z serwety podczas posiłku. Rozkładamy ją na kolanach, a po zakończonym obiedzie odkładamy nieposkładaną na stole, z prawej strony talerza.