Sprzedawać w sieci nie jest łatwo.


Mogłoby się wydawać, ze sprzedaż w sieci zacznie wypierać tradycyjny model sprzedaży. Jak można się przekonać Polacy cały czas preferują zakupy w tradycyjnych sklepach, mimo iż takie zakupy bardziej szarpią ich kieszeń. Powodów jest wiele, jednak chyba najważniejszym jest to, że wolą towar dotknąć sprawdzić jego jakość osobiście, niż zawierzać opisowi na stronie. Nie przekonuje ich również brak kontaktu osobistego ze sprzedającym.

 

Mimo, że powoli sprzedaż w sieci rośnie, nie można mieć pewności, że samo stworzenie sklepu z interesującym towarem zapewni świetlaną przyszłość. Przed otwarciem sklepu internetowego, trzeba poznać reguły, które rządzą rynkiem handlu w sieci, dlaczego jedne sklepy odnoszą sukces, a inne upadają z wielki hukiem. Trzeba również się dowiedzieć jak ma wyglądać sklep internetowy, który pozwoli odnieść sukces w tej niełatwej branży.

Projektowanie jest ważne.

Myśląc o założeniu sklepu internetowego należy mieć świadomość, że tylko niewielka ich liczba przekracza obrót przekraczający 10 tysięcy złotych. Tak niski obrót jest najczęściej spowodowany licznymi błędami popełnianymi przez ich właściciela. Warto więc zrobić wszystko by ich uniknąć. Najczęściej popełnianym błędem jest niewłaściwie zaprojektowana strona główna sklepu. To jest pierwszy kontakt z klientem. Nie można zapominać, że kupujący ocenia towar i stronę za pomocą pierwszego spojrzenia. Jeśli coś przyciągnie jego uwagę w tym momencie, to jest duże prawdopodobieństwo, że tu zostanie. Dokonując analizy strony internetowe, można zauważyć, że kupujący szuka przede wszystkim promocji, bestsellerów. Można powiedzieć, że tzw. „łowcy okazji” to największa grupa kupujących w sieci. Ich prawdziwym powodem zajrzenia do sklepu jest zakup taniej niż w pozostałych sklepach. Może być to niewiele taniej, ale zawsze taniej. Dlatego strona główna sklepu musi przyciągać uwagę jak podkreśla projektant graficzny w firmie http://pollyart.pl/ w Bydgoszczy. Ale uwaga. Nie można przeładować strony informacjami oraz reklamami, gdyż stanie się ona nieczytelna i zamiast przyciągnąć klienta, będzie go odstraszać.

 

Jak się zaprezentować.

Można przyjąć, że odpowiednia prezentacja sklepu oraz towaru, pozwoli przyciągnąć klienta. Tak dzieje się nie tylko w świecie sklepów wirtualnych, ale również w realu. Nikt nie lubi wchodzić do sklepów mieszczących się w odrapanym budynku, gdzie rzeczy są porozrzucane. Warto więc zastosować parę sztuczek, by sklep nasz prezentował się jak najlepiej:

 

Wygląd taki jak oferta.

Decydując się na założenie sklepu internetowego i projektując stronę główną, trzeba dopasować wygląd strony do sprzedawanego towaru. Żaden miłośnik sportu nie kupi sprzętu w sklepie, którego witryna wygląda jakby sprzedawała artykuły dla dzieci. Trzeba pamiętać i powtarzać sobie zasadę- oczy kupują pierwsze.

 

Forma musi być dopasowana do treści.

Często właściciele sklepów internetowych tworząc swoje strony przeładowują je graficznie. Powoduje to że strona staje się nieczytelna. Przeładowanie formy bije po oczach i nie pozwala dostrzec tego, co się chce sprzedać. To towar ma przykuć uwagę, a nie bijące po oczach ozdobniki. Ale nie można całkowicie zrezygnować z ozdobników, ale je wyważyć. Strona wyważone na pewno przyciągnie uwagę.

 

Stosowanie szablonów nie pomaga.

Wiadomo, że szablony sklepów internetowych są tańsze. Jednak trzeba sobie pomyśleć, czy samemu weszłoby się do sklepu, którego strona wygląda dokładnie tak samo jak dziesiątki innych. Warto zainwestować w indywidualny projekt wykonany przez dobrego grafika zajmującego się projektowanie strony. Dzięki temu będzie miał większe szanse na wybicie się z tysięcy podobnych sklepów.

Strona musi być reponsywna.

Jak można wyczytać z najnowszych zarządzeń Google, podczas pozycjonowania stron, również sklepów internetowych, lepsze oceny będą miały strony, które będą posiadać również swoje strony mobilne. Strony muszą się wyświetlać na wszystkich urządzeniach, również na tabletach, smartfonach. Trzeba pamiętać, ze co raz więcej osób szukając rzeczy w sieci, korzysta z urządzeń mobilnych. Brak strony mobilnej sklepu, dyskwalifikuje go w oczach użytkownika takiego urządzenia.

 

Cena powoduje różnicę.

Każdy sprzedający chce ze sprzedaży osiągnąć jedną rzecz – zysk. Jest on kształtowany przez wiele czynników – w tym najważniejsze podaż i popyt. Decydując się na sklep, który oferuje unikalną rzecz, można bardziej swobodnie kreować cenę za towar. Większość jednak sklepów funkcjonuje w warunkach ostrej konkurencji, gdzie cena zazwyczaj odgrywa pierwszorzędną rolę. Wiele sklepów wybiera promocję poprzez porównywarki cenowe, mocno zaniżając swoje ceny, a odbijając sobie ewentualne straty poprzez podwyższanie opłat za przesyłkę. Jest to strategia bardzo ryzykowna. Wielu potencjalnych klientów liczy już całość zamówienia i w przypadku kiedy okazuje się, że ma więcej zapłacić niż założył, często porzuca zamówienie przed jego finalizacją. Kolejną wadą takiego rozwiązania jest fakt, że klient taki często nie wraca już do tego sklepu.