Wykupiłeś najtańsze ubezpieczenie z biura podróży? Może cię to wiele kosztować!


Kupno polisy turystycznej niektórym z nas może się kojarzyć z odwiedzaniem placówek ubezpieczeniowych i szukaniem najlepszej oferty. Tracimy wtedy nie tylko czas, ale też pieniądze. Z tego powodu zakup ubezpieczenia wiąże się z kosztowną i czasochłonną czynnością. Na szczęście istnieją rozwiązania online, które ułatwiają zakup wielu przedmiotów i usług, w tym polisy.

 

Zdobycie ubezpieczenia turystycznego jest niezwykle ważne podczas planowania swojej podróży. W mediach często słyszymy o wypadkach polskich turystów, którzy zbagatelizowali wykupienie odpowiedniego zabezpieczenia i teraz walczą z potężnymi długami za hospitalizację.

 

Oferta biura podróży: ubezpieczenie w cenie

I tutaj zaczynają się schody, ponieważ klient, który wykupił wycieczkę zorganizowaną przez biuro podróży, sądzi, że ubezpieczenie turystyczne, znajdujące się już w ofercie wyjazdu, wystarczy na opłatę kosztów wszystkich nieprzewidzianych sytuacji. Nic bardziej mylnego.

Na biura turystyczne nałożono regulacje prawne, które zobowiązują do ubezpieczenia każdego klienta, ale nie zostały określone sumy ubezpieczenia, a to sprawia, że tego typu instytucje nagminnie sprzedają tylko polisy z minimalną ochroną podczas podróży.

Pamiętajmy, że im niższa suma ubezpieczenia, tym niższe koszty dla biura podróży. Nie dajmy się zwieźć tego typu zagrywkom i bądźmy świadomi swoich praw. W związku z tym powinniśmy wykupić ubezpieczenie podróżne na www.ubezpieczeniaonline.pl, a nie zadowalać się tylko polisą dołączaną przez biuro podróży.

 

Dlaczego polisa turystyczna z biura podróży to za mało?

Warto przypomnieć sobie historię, o której było głośno w polskich mediach w 2016 roku. Pan Stanisław wybrał się wraz z rodziną na wakacje do Meksyku. Wycieczka została wykupiona w biurze podróży. Niestety, przed wylotem powrotnym do Polski pan Stanisław doznał udaru mózgu.  Niezbędna była hospitalizacja. Turysta trafił do meksykańskiego szpitala, w którym otrzymał profesjonalną pomoc, a także sporą sumę do uregulowania.

Szpital, po tygodniowym pobycie pacjenta na oddziale, wystawił rachunek: 105 tysięcy dolarów za leczenie oraz 82 tys. EUR za transport pacjenta do Polski (leżał pod respiratorem). W sumie wyszło do zapłacenia 800 tysięcy PLN. Rodzina nie miała takiej sumy pieniędzy i prosiła za pośrednictwem mediów o pomoc w spłacie zadłużenia.

Co tu zawiniło? Po prostu zignorowanie zagrożeń przez pana Stanisława oraz biuro podróży. Turysta zgodził się na wykupienie najtańszego ubezpieczenia turystycznego. Pomimo dorosłego wieku turysty nie zwrócono uwagi na niebezpieczeństwa oraz koszty, jakie mogły i dosięgły podróżników podczas urlopowego wyjazdu.

 

Które ubezpieczenie turystyczne wybrać, aby czuć się w pełni chronionym?

Jak już wcześniej wspominaliśmy, w dobie internetu wszystko stało się prostsze, nawet znalezienie i wykupienie polisy turystycznej. Ile kosztowałaby wakacyjna polisa na www.ubezpieczeniaonline.pl, która pozwoliłaby uniknąć kosztów przez pana Stanisława? Sprawdziliśmy to na postawie porównywarki na stronie. Założyliśmy, że był to tygodniowy wyjazd, pan Stanisław miał ponad 60 lat i zdiagnozowano u niego wcześniej chorobę przewlekłą. Suma kosztów leczenia została wybrana na minimum 800 tysięcy PLN.

  • Warta z kosztami leczenia: 800 000 zł kosztuje 278,10 zł.

  • AXA z kosztami leczenia: 250 000 € kosztuje 338,80 zł.

  • AXA Assistance z kosztami leczenia bez limitu kosztuje 423,94 zł.

 

Sprawdziliśmy również, ile kosztuje tygodniowa wycieczka do Meksyku. Najpopularniejsze biura turystyczne, działające na polskim rynku, proponują cenę od 4 do 7 tysięcy PLN za jedną osobę. Widzimy, że koszt około 300 zł za dodatkową polisę turystyczną jest tak naprawdę znikomy w ogólnym rozrachunku wycieczki. Wydaje nam się, że już nie musimy nikogo przekonywać do kupna dodatkowego ubezpieczenia turystycznego.