Windykacja online skuteczna czy nie?


Windykacja należności jest przykrym ale często koniecznym elementem prowadzenia działalności gospodarczej. Nierzadko istnieje psychologiczna bariera, utrudniająca ściągnięcie należności od dłużników, dlatego też wierzyciele zlecają tę czynność firmom windykacyjnym. Niestety, wybierając pomoc specjalistycznej firmy, narażamy się na niemały wydatek.  
Czy istnieje zatem alternatywne rozwiązanie tego problemu?

 

Windykacja polubowna

Przed wstąpieniem na drogę sądową, warto jest podejść do sprawy polubownie. Wbrew krążącym mitom, upominanie się o należności nie wpłynie w większym stopniu na relacje z partnerem biznesowym. Ba! Przedsiębiorcy, którzy ubiegają się o spłatę długów, uważani są za solidnych biznesmenów, których nie można lekceważyć. Samodzielna windykacja długów jest jak najbardziej możliwa, jeżeli będziesz stanowczy w negocjacjach.

Proces samodzielnej windykacji zazwyczaj polega na wysyłaniu ponagleń – listów, sms'ów, email'i, telefonów. Działając w ten sposób, nie narażamy się na wysokie koszta, a pozostając w stałym kontakcie z dłużnikiem, wiemy, jaka jest przyczyna zalegania z płatnościami – możemy podejść do klienta indywidualnie i szukać odpowiedniego rozwiązania.

Jeżeli mimo Twoich starań dłużnik nie odbiera telefonów i ignoruje e-maile, ale z drugiej strony nie chcesz ponosić wysokich kosztów, zlecając sprawę firmom windykacyjnym – istnieje jeszcze trzecia opcja, którą jest windykacja online.


 

Windykacja online

Jak już zostało wspomniane, jest to o wiele tańszy odpowiednik firm windykacyjnych. Wystarczy, że zalogujesz się na platformę, na której uzyskasz dostęp do szeregu narzędzi, umożliwiających samodzielne przeprowadzenie procesu windykacji.

Istotą windykacji online jest nie tylko dostęp do narzędzi, ale również pomoc merytoryczna i techniczna specjalistów współpracujących z administratorem strony.

Kluczową opcją jest samodzielne generowanie pism oraz dokumentów (np. wezwania do zapłaty), można nawet złożyć pozew do sądu lub wnieść wniosek egzekucyjny. Wszystkie dokumenty są przygotowywane profesjonalnie przez prawników, a to gwarantuje, że postępowanie windykacyjne przeprowadzane jest zgodnie z aktualnym polskim prawem – dzięki temu windykacja długów będzie prosta i szybka.

Przez cały tok windykacji online, wierzyciel ma możliwość kontaktu z dłużnikiem – możesz prowadzić z nim negocjacje, ustalić warunki spłaty długu lub zawrzeć z nim ugodę.

Jeżeli chodzi o dostęp wierzyciela do procesu windykacji, nic prostszego: system umożliwia całodobowy wgląd do przebiegu sprawy bez względu na miejsce pobytu wierzyciela. Wystarczy zalogować się do systemu, na urządzeniu z dostępem do internetu, a uzyskasz całkowity wgląd do postępowania windykacyjnego.


 

Giełda długów online

Dobrym rozwiązaniem, które oferują platformy windykacji online, jest tzw.: publiczna giełda wierzytelności. Jej zaletą jest to, że dane dłużnika zostają upublicznione, a to oznacza, że informacje o dłużniku są widoczne podczas wyszukiwania w Internecie. Jedynym warunkiem jest posiadanie dokumentów poświadczających długi (np. faktury) oraz uznanie długu przez dłużnika. Taki sposób ściągania długów jest całkowicie zgodny z prawem. Trzeba jednak pamiętać: im dług jest starszy, tym cena, którą za niego można dostać, jest niższa.

Windykacja online jest świetną alternatywą dla ściągania należności przez firmy windykacyjne lub próby wyciągania pieniędzy zwykłymi prośbami lub groźbami. Jeżeli nie czujesz się kompetentny w roli windykatora, jeżeli dłużnik lekceważy Twoje wysiłki a zlecanie sprawy firmom windykacyjnym jest zbyt kosztowne, to samodzielna windykacja online wydaje się być najlepszym rozwiązaniem. Dzięki temu że jest to proste narzędzie, które oferuje kompleksowe rozwiązanie, cały proces przebiega sprawnie, a do tego zyskujesz pewność, że działasz zgodnie z aktualnym prawem.

Dowiedz się więcej na temat skutecznej windykacji należności w poradniku 6krokow.pl
https://6krokow.pl/skuteczna-windykacja-naleznosci/