Ma sporo zalet i przekonuje się do niego coraz więcej poszkodowanych. Wiesz, jak najprościej dołączyć do pozwu zbiorowego?

Wspólnymi siłami można uzyskać więcej i w prostszy sposób. Przekonało się o tym, jak dotąd, całkiem sporo poszkodowanych, którzy przystąpili do pozwów zbiorowych np. przeciwko nieuczciwym towarzystwom ubezpieczeniowym. Instytucja pozwu zbiorowego, przełożonego na polskie warunki na wzór państw zachodnioeuropejskich, umożliwiła wielu osobom uzyskanie tego, co w pojedynkę byłoby trudne lub wręcz niemożliwe do zdobycia. Dlatego jeśli zastanawiasz się np. nad sposobem odzyskania utraconych oszczędności lub uwolnienia się od tzw. polisolokaty, podpowiadamy, jak przystąpić do pozwu zbiorowego.


 Czy pozew zbiorowy to rozwiązanie dla mnie?

Pozew zbiorowy to alternatywa dla pozwu wnoszonego indywidualnie. Takie rozwiązanie sprawdza się w sytuacji, gdy poszkodowanych, np. przez nieuczciwą instytucję lub organizację, jest więcej i łączy ich taki sam lub bardzo zbliżony cel. Pozew zbiorowy ma większą siłę oddziaływania, a siła ta tkwi właśnie w ilości. Jeśli nie jesteś jedynym poszkodowanym, np. przez towarzystwo ubezpieczeniowe, wiesz, że zostały wniesione pozwy przeciwko danej, nieuczciwej instytucji, a jednocześnie poszukujesz wygodniejszej i bardziej skutecznej formy dochodzenia swoich praw i należności, pozew zbiorowy to z pewnością rozwiązanie dla ciebie.

 

Co wyróżnia pozew zbiorowy?

Na czym dokładnie polega rozwiązanie w postaci pozwu zbiorowego? Otóż pozew zbiorowy musi spełniać przede wszystkim pewne konkretne kryteria, do których należą głównie:

  1. 1. Konieczność dochodzenia roszczenia jednego rodzaju przez co najmniej 10 poszkodowanych osób.
  2. 2. Ujednolicenie wysokości roszczenia pieniężnego, najczęściej w podgrupach liczących minimum dwie osoby.
  3. 3. Konieczność wyznaczenia reprezentanta grupy, najczęściej adwokata lub radcy prawnego.
  4. 4. Złożenie pozwu przez reprezentanta grupy.
  5. 5. Zachowanie wymaganych elementów pozwu zbiorowego, który powinien zawierać: wniosek o rozpoznanie sprawy, wysokość roszczeń poszczególnych członków grupy, zasady ich ujednolicenia, oświadczenie reprezentanta grupy o działaniu na rzecz grupy, oświadczenia członków grupy o przystąpieniu do grupy, pisemną zgodę członków grupy co do osoby reprezentanta.
  6. 6. Konieczność wniesienia opłaty sądowej w wysokości 2 proc. wartości roszczeń, jednak nie mniej niż 30 zł i nie więcej niż 100 tysięcy zł.

 

Jakie zalety ma rozwiązanie w postaci pozwu zbiorowego?

Pozew zbiorowy cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród poszkodowanych. Nie powinien nikogo dziwić ten fakt, ponieważ jest to rozwiązanie zarówno wygodne, jak i zdecydowanie bardziej skuteczne, przede wszystkim w porównaniu z pozwem wnoszonym indywidualnie, np. przeciwko towarzystwom ubezpieczeniowym. Poza tym w takich sytuacjach na rzecz grupy poszkodowanych działają profesjonaliści wyspecjalizowani właśnie w tego typu sprawach i mający w tym zakresie konkretne doświadczenie.

Inną kluczową zaletą rozwiązania w postaci pozwu zbiorowego jest z pewnością łatwość przystąpienia do niego. Wystarczy wybrać dobrą kancelarie prawną. Dlatego jeśli zastanawiasz się nad dołączeniem do pozwu zbiorowego przeciwko wybranej instytucji lub poszukujesz jakiejkolwiek innej pomocy prawnej, wejdź na http://www.ubezpieczenia-inwestycyjne.com.pl/ i skorzystaj z usług profesjonalistów.